Bezpieczeństwo i asekuracja zimą

W ofercie polskich szkół wspinaczkowych poza kursami letnimi, przeznaczonymi głównie do wspinaczki w skałkach, istnieje również oferta kursów przeznaczonych dla wspinaczki zimowej. Polski Związek Alpinizmu przewiduje trzy główne programy kursów dla wspinaczki realizowanej w warunkach zimowych: zimowy kurs wspinaczkowy, zimowy kurs turystyki wysokogórskiej stopnia I i stopnia II. Dla każdego poważnego wspinacza, planującego wspinanie się na wysokościach przekraczających 3200 m.n.p.m. kurs zimowy będzie bardzo istotnym uzupełnieniem wiedzy.
Zimowe kursy wspinaczkowe
W warunkach polskich Tatr nie możemy mówić o czymś takim jak linia wiecznego śniegu. Meteorolodzy ustalili w Tatrach linię wiecznego śniegu na wysokości 2300 m.n.p.m. natomiast Tatry Wysokie na tej wysokości charakteryzują się bardzo strzelistą strukturą szczytów. Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej w dwóch poziomach jest kursem przygotowującym nas do turystyki wysokogórskiej w warunkach zimowych. Kurs podstawowy przewiduje naukę podstaw chodzenia w rakach, asekuracji czekanem oraz technikę hamowania upadków, naukę podstawowych węzłów, podstawy ratownictwa lawinowego oraz podstawy technik przetrwania, w tym budowę jamy śnieżnej. Kurs zaawansowany rozszerza elementarz zdolności nabytych podczas kursu podstawowego o podstawy autoratownictwa. Posiadanie uprawnień z programów szkolenie z turystki wysokogórskiej w dwóch poziomach uprawnia nas do samodzielnego wspinania się w warunkach zimowych w terenie wysokogórskim. O ile, kursy skałkowe w dużej mierze opierają się na poprawnej technice, to kursy zimowe dotyczące turystyki wysokogórskiej są nauką bezpieczeństwa w terenie wysokogórskim. Bezpieczne kursy wspinaczkowe odbywają się w polskich Tatrach pod okiem jednego instruktora na grupę maksymalnie 4 kursantów. Oczywiście, im mniej osób na jednego instruktora tym lepiej, tym bardziej zindywidualizowane będą zajęcia i tym więcej kursant wyciągnie z całego szkolenia. W warunkach polskich nie ma ścieżki rozwoju umożliwiającej certyfikację umiejętności zimowych, natomiast kursy zimowej turystyki i wspinaczki są nieodzowne w perspektywie wspinaczki na najwyższe szczyty świata.
Nauka tego, jak bezpiecznie poruszać się w terenie jest kwintesencją wspinania. Jeżeli ktoś myśli, że siłę i technikę doskonali się na wyprawach wysokogórskich to jest w błędzie. W warunkach wysokogórskich racjonalizuje się i porcjuje zasady bezpieczeństwa nabyte podczas poszczególnych kursów i posiadane jako cechy charakteru. Technikę i siłę wyrabia się na ściankach wspinaczkowych i na siłowniach.