Bezpieczeństwo i asekuracja zimą

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Bezpieczeństwo i asekuracja zimą

W ofercie polskich szkół wspinaczkowych poza kursami letnimi, przeznaczonymi głównie do wspinaczki w skałkach, istnieje również oferta kursów przeznaczonych dla wspinaczki zimowej. Polski Związek Alpinizmu przewiduje trzy główne programy kursów dla wspinaczki realizowanej w warunkach zimowych: zimowy kurs wspinaczkowy, zimowy kurs turystyki wysokogórskiej stopnia I i stopnia II. Dla każdego poważnego wspinacza, planującego wspinanie się na wysokościach przekraczających 3200 m.n.p.m. kurs zimowy będzie bardzo istotnym uzupełnieniem wiedzy.

Zimowe kursy wspinaczkowe

bezpieczne kursy wspinaczkoweW warunkach polskich Tatr nie możemy mówić o czymś takim jak linia wiecznego śniegu. Meteorolodzy ustalili w Tatrach linię wiecznego śniegu na wysokości 2300 m.n.p.m. natomiast Tatry Wysokie na tej wysokości charakteryzują się bardzo strzelistą strukturą szczytów. Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej w dwóch poziomach jest kursem przygotowującym nas do turystyki wysokogórskiej w warunkach zimowych. Kurs podstawowy przewiduje naukę podstaw chodzenia w rakach, asekuracji czekanem oraz technikę hamowania upadków, naukę podstawowych węzłów, podstawy ratownictwa lawinowego oraz podstawy technik przetrwania, w tym budowę jamy śnieżnej. Kurs zaawansowany rozszerza elementarz zdolności nabytych podczas kursu podstawowego o podstawy autoratownictwa. Posiadanie uprawnień z programów szkolenie z turystki wysokogórskiej w dwóch poziomach uprawnia nas do samodzielnego wspinania się w warunkach zimowych w terenie wysokogórskim. O ile, kursy skałkowe w dużej mierze opierają się na poprawnej technice, to kursy zimowe dotyczące turystyki wysokogórskiej są nauką bezpieczeństwa w terenie wysokogórskim. Bezpieczne kursy wspinaczkowe odbywają się w polskich Tatrach pod okiem jednego instruktora na grupę maksymalnie 4 kursantów. Oczywiście, im mniej osób na jednego instruktora tym lepiej, tym bardziej zindywidualizowane będą zajęcia i tym więcej kursant wyciągnie z całego szkolenia. W warunkach polskich nie ma ścieżki rozwoju umożliwiającej certyfikację umiejętności zimowych, natomiast kursy zimowej turystyki i wspinaczki są nieodzowne w perspektywie wspinaczki na najwyższe szczyty świata.

Nauka tego, jak bezpiecznie poruszać się w terenie jest kwintesencją wspinania. Jeżeli ktoś myśli, że siłę i technikę doskonali się na wyprawach wysokogórskich to jest w błędzie. W warunkach wysokogórskich racjonalizuje się i porcjuje zasady bezpieczeństwa nabyte podczas poszczególnych kursów i posiadane jako cechy charakteru. Technikę i siłę wyrabia się na ściankach wspinaczkowych i na siłowniach.