Co daje badanie EKG?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Co daje badanie EKG?

 

Dzięki rutynowemu badania EKG można w porę wykryć nieprawidłowości w pracy serca i wdrożyć odpowiednie leczenie bądź zlecić konieczne zabiegi. Osoby w grupie ryzyka powinny przykładać do tego badania szczególną wagę. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak, aby przebiegło ono poprawnie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jak przebiega badanie i jak się przygotować?

profesjonalny aparat EKGBadanie elektrokardiograficzne wykonywane jest, aby rozpoznać choroby mięśnia sercowego. Profesjonalny aparat EKG na swoim monitorze pokazuje co zostało zarejestrowane przez elektrody, które umieszczane są na skórze pacjenta w konkretnych miejscach. Badanie EKG to bezpieczne, nieinwazyjne badanie serca, wykorzystywane powszechnie do diagnozy schorzeń serca. Jest to bardzo proste badanie, dzięki któremu można wykryć zawał, ocenić rytm bicia serca, jego pracę czy zaistniały problemy niedokrwienne. Dzięki badaniu można zdiagnozować arytmię czy zapalenie mięśnia sercowego. Temu badaniu powinny podać się osoby po 45 roku życia, ponieważ znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na serce. Jeśli odczuwa się bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy zawroty głowy, należy wykonać również badanie EKG. Do badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Przed badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre wpływają na rytm serca. Należy również poinformować o chorobach psychicznych, neurologicznych czy o przebytych udarach mózgu, lub też o problemach z tarczycą. Dzień przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu, a w dniu badania zabronione jest picie kawy i palenie papierosów. Działanie te wpływają na badanie i mogą dawać zafałszowane wyniki. Po przybyciu na miejsce w celu zbadania się, należy chwilę odpocząć, zanim przystąpi się do badania. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne, dlatego nie należy się nim stresować, ponieważ stres również może dawać zafałszowane wyniki badania, zatem należy zrelaksować się i wyciszyć. Po wykonanym badaniu jego wyniki analizowane są przez lekarza kardiologa. W razie wystąpienia odchyleń od normy może on zlecić kolejne badania serca, aby pogłębić diagnostykę.

Regularne badanie serca jest niezwykle ważne. Powinno być wykonywane po 45 roku życia lub wcześniej, kiedy wystąpił omdlenia czy bóle w klatce piersiowej. Należy pamiętać o badaniach serca jeśli jest się w grupie ryzyka z racji na wiek, posiadane choroby czy też obciążenia genetyczne. Badanie EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym.