Czy warto inwestować w gruntowe wymienniki ciepła?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Czy warto inwestować w gruntowe wymienniki ciepła?

Podczas budowy energooszczędnego budynku, musimy zadbać o to, żeby wykorzystywane przy jego budowie technologie były w stanie skutecznie wspomagać nas w oszczędzaniu energii. Dotyczy to zarówno dużych rzeczy, takich jak skuteczna termomodernizacja z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, ale też mniejszych, takich jak wentylacja, która nie powoduje strat cieplnych w naszym domu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych systemów, które są coraz bardziej popularne.

Gruntowe wymienniki ciepła mogą skutecznie wspomagać wentylację

wymiennik ciepła gruntowy poznańDobrym przykładem takiego systemu, który jest w stanie pomagać nam w oszczędzaniu energii w naszym domu, jest bardzo popularna ostatnio rekuperacja. Taki system może być dodatkowo wyposażony w gruntowy wymiennik ciepła, co sprawi, że będzie jeszcze bardziej wydajny, szczególnie, gdy na zewnątrz panuje bardzo duży mróz. Jak działa taka instalacja? Ciepłe powietrze z naszego domu nie jest zabierane na zewnątrz, lecz transportuje się je do rekuperatora, w którym jego energia przekazywana jest do chłodnego powietrza, które pobrane zostało spoza budynku. Dzieje się to bez mieszania powietrza, jedynie przez jego bliskość w odrębnych kanałach. Zastosowaniem wymiennika gruntowego jest wstępne przygotowanie powietrza z zewnątrz do tego procesu. Dzieje się to dzięki temu, że pod poziomem gruntu temperatury, nawet w trakcie ciężkiej zimy, są nieco łagodniejsze niż na zewnątrz, gdzie na przykład hula wicher, który obniża poziom temperatury. Powietrze pobierane jest więc z zewnątrz, a następnie przepuszczane przez instalację, która znajduje się pod poziomem gruntu. Mogą to być rury wykonane z tworzyw sztucznych, które są w stanie przeprowadzać powietrze przez cieplejszy rejon i oddawać mu część tego ciepła, ale nie tylko. Może to być też instalacja, która zapewnia bezpośredni kontakt powietrza z gruntem, szczególnie w postaci kruszywa, na przykład takiego jak chociażby żwir. Jeżeli chcemy zainstalować  wymiennik ciepła gruntowy Poznań jest dobrym miastem, żeby znaleźć firmę zajmującą się takimi usługami.

Stosując takie technologie możemy skutecznie obniżyć rachunki związane z ogrzewaniem naszego domu. Ma to jednak też wiele innych plusów. Powietrze, które przepuszczane jest przez rekuperator, dodatkowo można odfiltrować, dzięki czemu nie będzie ono zawierało różnego rodzaju alergenów oraz szkodliwych substancji, co sprawi, że będziemy mogli bezpiecznie nim oddychać, nawet w sytuacji, gdy będziemy alergikami. Wiele osób korzysta obecnie z takiego rozwiązania.