Czym jest cynkowanie ogniowe?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Warto wiedzieć, że cynkowanie ogniowe jest to najlepsza ochrona przed korozją dla wyrobów wykonanych z żelaza oraz jego stopów. Jest to proces nakładania mechanicznego wytrzymałej powłoki cynku na stal, co polega na zanurzaniu odpowiednio przygotowanego wyrobu ze stali w kąpieli z płynnego cynku. Jest to poprzedzone fazą przygotowywania wyrobów, takiego jak odtłuszczenie, trawienie oraz topnikowanie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat procesu cynkowania ogniowego? Czy jest to skuteczna metoda i warto się na nią decydować?

Jak przebiega cynkowanie ogniowe stali?

cynkowanie ogniowe w korzystnej ceniePierwszym etapem cynkowania ogniowego jest odtłuszczanie, które ma na celu usuwanie z powierzchni metalu zatłuszczeń powstających w czasie produkcji, transportu albo podczas przechowywania. W dalszej kolejności wykonywane jest trawienie, które pozwala usunąć wszelkie substancje niemetaliczne, jak na przykład rdza albo zgorzelina. Topnikowanie natomiast zapewnia prawidłowy przebieg reakcji chemicznych, które występują w czasie procesu cynkowania. Warto zdecydować się na cynkowanie ogniowe w korzystnej cenie. Sam proces polega na wytwarzaniu stopu żelaza z cynkiem, w efekcie czego powłoka staje się trwała oraz odporna na działanie czynników środowiskowych i uszkodzeń mechanicznych. Stopy żelaza z cynkiem nawet po uszkodzeniu chronią wyrób przed powstawaniem korozji. Za największą zaletę cynkowania ogniowego uznaje się ochronę stali przez wiele lat, bez konieczności dodatkowej konserwacji. Średnia jej trwałość wynosi w granicach kilkunastu lat, natomiast w sprzyjających warunkach jest bardzo trwała i nawet po czterdziestu czy pięćdziesięciu latach zapewnia ochronę stali. W efekcie cynkowanie ogniowe przez wiele lat chroni przed korozją i jest rozwiązaniem ekonomicznym. Koszty, które są ponoszone na samym początku, w porównaniu do trwałości efektów cynkowania są wręcz znikome. Dlatego właśnie rośnie zainteresowanie takim rozwiązaniem, ponieważ jego skuteczność jest na wysokim poziomie i wieloletnia.

Koszt cynkowania jest uzależniony od wielu czynników, jak na przykład wielkość cynkowanych elementów czy sposób cynkowania. W efekcie każde zamówienie będzie wyceniane w sposób indywidualny. Dzięki zastosowaniu dodatkowych nowoczesnych rozwiązań, cynkowanie staje się z każdym rokiem coraz bardziej efektywnym rozwiązaniem. Dodatkową zaletą pokrycia stopu powłoką lakierniczą czy malarską jest możliwość nadawanie powłoce cynkowej odpowiednich walorów estetycznych, które dla klientów są często niezwykle ważnym aspektem.