Dezynsekcja, czyli zwalczanie owadów

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Dezynsekcja, czyli zwalczanie owadów

Widok karalucha, spokojnie spacerującego sobie po naszym miejscu zamieszkania, zapewne przyprawił niejedną osobę o gęsią skórkę. Jest to dość nieprzyjemny rodzaj szkodnika i mimo że jego występowanie, jest w naszym regionie dość pospolite, to na szczęście, rzadko mamy okazję styczności, z tym owadem. Niestety, częściej mamy okazję na bliższe spotkanie, z podobnym do karalucha kuzynem, czyli karaczanem prusakiem, który w Polsce jest gatunkiem synantropijnym.

Skuteczna walka z prusakami

zwalczanie prusakówJest to gatunek dość inwazyjny, który zasila swoją obecnością nasze mieszkania, bądź zaplecza piekarni i innych budynków gastronomicznych. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać czystość w takich miejscach. Samo stworzenie nie jest agresywne w stosunku do ludzi, jednak jego obecność może być dla nas groźna. Oczywiście, pomijam fakt, że nikt nie lubi widoku biegającego po domu robala, zwłaszcza takiego jakim jest prusak. Jednak przez ich bytowanie w różnych, często bardzo brudnych miejscach, mogą przenosić masę niebezpiecznych chorób, bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Mogą wywołać zatrucia i grypę żołądkową, prócz tego przenoszą gruźlicę i cholerę. Ich odchody, wydzielają substancję, która jest przy okazji, markującym terytorium feromonem. Może być ona szkodliwa dla ludzi, co więcej prusaki wydzielają do powietrza alergeny. Jeżeli osoba na nie uczulona się ich nawdycha, to może to mieć tragiczny skutek. Dlatego, tak ważne jest skuteczne zwalczanie prusaków, w  przypadku ich inwazji, bądź po prostu występowania. Działem, którego problematyką jest zwalczanie prusaków, jest dezynsekcja. Jest to po prostu tępienie szkodliwych owadów, ze względów gospodarczych i sanitarnych. Można ją przeprowadzić na wiele sposobów, na przykład za pomocą środków fizycznych, chemicznych, biologicznych lub mechanicznych. W przypadku pierwszego, narzędziem zagłady będzie ogień lub gorące powietrze. Ważne jest, aby zaatakować ich larwy i siedziska, w których występują. Możemy również użyć chemicznych środków owadobójczych lub wytępić je za pomocą innych organizmów żywych, w przypadku metod biologicznych. Najmniej skutecznym jest ich powolne wyłapywanie, ponieważ takich owadów jest po prostu zbyt dużo i tak na prawdę, nigdy nie uda nam się zażegnać zagrożenia, w taki sposób. Nie powinniśmy jednak tego robić, na własną rękę.

Podczas dezynsekcji, stosuje się zazwyczaj połączenie dwóch metod, aby rezultat był jak najlepszy i w zgodzie z ekologią. My jako zwykli ludzie, nie mamy wystarczających środków, w walce z owadami, dlatego tak ważne jest, aby w przypadku inwazji natychmiast zwrócić się o pomoc specjalisty w tymże fachu.