Dlaczego wyważenie kół jest takie ważne?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Dlaczego wyważenie kół jest takie ważne?

 

Żeby nasze auto było w pełni sprawne, potrzebujemy od czasu do czasu, sprawdzić jego stan. Każdy samochód posiada wiele podzespołów sterowniczych, a jakakolwiek awaria któregokolwiek z nich, będzie skutkować nieprawidłowym działaniem samochodu. Jednym z takich podzespołów jest układ kierowniczy auta, dzięki któremu nasze auta skręcają w odpowiednią stronę. Żeby zadbać o odpowiednie działanie tego systemu, należy zadbać o odpowiednie wyważenie kół.

Dbanie o odpowiednie wyważenie kół w samochodzie

wyważarka do kółW obwodzie każdej z felg istnieje miejsce, w którym zamontowany jest ciężarek balansujący. Taki system gwarantuje nam odpowiednie umiejscowienie ciężaru w osi auta, a co za tym idzie odpowiednie sterowanie ruchem kierownicy, który właśnie przez ten system połączony jest z kołami auta. W zakładach warsztatowych czy samochodowych podczas przeglądu oraz podczas naprawy standardowych awarii, stan systemu kierowniczego jest sprawdzany dzięki specjalnym urządzeniom, zwanym wyważarkami. Wyważarka do kół występuje w wielu rodzajach – zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla szerokich kół samochodów dostawczych czy tirów. Wyważarki do aut dzieli się na automatyczne i pneumatyczne. Te automatyczne są w stanie w zaledwie kilka sekund sprawdzić, czy system działa poprawnie. Parametry dotyczące ciężkości ciężarków i ich balansu pojawiają się na urządzeniu, dzięki czemu wiemy, czy system działa prawidłowo, czy wymaga dodatkowej kalibracji w celu wytworzenia odpowiedniego balansu. Często mówi się, że sprawdzanie tej podstawowej kwestii jest lekceważone przez właścicieli aut. Takie osoby najwidoczniej nie zdają sobie sprawy, z tego jak poważna byłaby awaria wywołana zepsuciem się układu sterowniczego auta. Ustawienie nieodpowiedniego balansu w aucie prowadzić mogłoby do poważniejszych awarii układu kierowniczego, a nawet do problemów z zawieszeniem auta. Złe wywarzenie kół prowadzić może także do szybszej eksploatacji opon w aucie i nadmiernego przecierania się ich powierzchni, a nawet zarzucania tyłu samochodu po osiągnięciu wysokiej prędkości. Sprawdzenie odpowiedniego wyważanie kół nie jest kosztowne ani czasochłonne. Dzięki takim zabiegom jesteśmy w stanie utrzymać nasz pojazd w odpowiednim stanie przez wiele lat. Jest to szczególnie ważne dla osób, które w przyszłości planują sprzedaż pojazdu – im bardziej zadbamy o nasz samochód, tym wyższą cenę będzie musiał zapłacić kupujący.

Wyważarki do kół to urządzenia, dzięki którym szybko sprawdzimy balans i działanie systemu kierowniczego auta. Sprawdzenie takich parametrów nie jest drogie, a jest w stanie ochronić nasz samochód przed poważniejszymi awariami, a nas przed wyższymi kosztami napraw. Występują różne rodzaje wyważarek, dedykowane różnym typom pojazdów.