Drewno sezonowane do budowy konstrukcji

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Drewno sezonowane do budowy konstrukcji

Drewno na konstrukcje musi posiadać właściwe parametry, od których zależy trwałość domu lub mostu, który z niego powstanie. Przede wszystkim duże znaczenie ma to, w jaki sposób zostało ono wysuszone. Właściwa wilgotność drewna jest na poziomie piętnastu procent. Dzięki temu drewno podczas cieplejszych dni nie wysusza się całkowicie, a także nie trzeszczy i pęka. Ma to duże znacznie szczególnie przy konstrukcjach z dużym obciążeniem. Mowa o domkach jednorodzinnych z drewna.

Jak przygotowane jest drewno konstrukcyjne?

sezonowane drewno konstrukcyjne - przemyślNajważniejszym parametrem tego surowca jest jego wilgotność. Jeśli interesuje nas sezonowane drewno konstrukcyjne – Przemyśl to najlepsze miejsce, by znaleźć ten materiał. Sezonowanie drewna trwa około trzy lata, jednak jest to najsolidniejsza z metod jego przygotowania. Każda belka lub deska układana jest w przewiewnym miejscu, pod szczelnym dachem. Dzięki temu nie pada na nie deszcz, jednak jest wystarczająco duża cyrkulacja powietrza, aby doprowadzić do schnięcia. Materiał jest odizolowany od podłoża, dzięki czemu nie chłonie z niego wilgoci. Przez około trzy lata drewno suszy się swoim tempem, zmieniając swój kształt. Pod koniec sezonowania każda belka zostaje ponownie obrobiona, aby miała taki wygląd, jaki mieć powinna. Po takim czasie wilgotność drewna jest na poziomie od piętnastu do dwudziestu procent. Jest to wynik bardzo dobry, ponieważ dzięki temu nie ma problemu z jego pękaniem lub przekrzywianiem się już po ukończeniu budowy. Na końcu warto jest zaimpregnować drewno za pomocą dysz z wysokim ciśnieniem. Dzięki temu impregnator wnika głęboko w pory drewna. Jest ono na tyle zaimpregnowane, że wilgoć nie wsiąka na głębokość do pięciu centymetrów z każdej strony. W traki sam sposób impregnuje się drewno, które jest wykorzystywane chociażby do budowy konstrukcji dachu, zarówno w dużych budynkach, jak i zwykłych domach jednorodzinnych. Cena drewna sezonowanego jest wyższa, niż drewna suszonego w komorze, jednak jest to całkowicie zrozumiałe.

Dłuższy proces technologiczny suszenia wpływa pozytywnie na trwałość surowca. Firmy, które zajmują się stawianiem konstrukcji z drewna sezonowanego wybierają ten materiał ze względu na fakt, że nie będą później musieli wykonywać kosztownych poprawek. Czasem demontaż jednego elementu trwa dwa razy dłużej, niż jego wcześniejszy montaż na budynku. Drewno sezonowane jest solidne i posiada estetyczny wygląd. Dodatkowo łatwo jest je zaimpregnować i ochronić od przesiąkania wilgocią, nawet jeśli bierze się ona z wilgotności powietrza.