Jak dopasować łamigłówki logiczne do wieku dziecka?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Jak dopasować łamigłówki logiczne do wieku dziecka?

Zorganizowanie dzieciom dnia, tak aby nie narzekały na nudę to zmartwienie wielu rodziców. W wielu przypadkach pomagają łamigłówki logiczne. Doskonale wpływają na zdolność koncentracji oraz wspierają rozwój intelektu dzieci. Jednak, aby spełniały swoją rolę i wzbudzały zaciekawienie wśród maluchów konieczne jest dobranie gier, rebusów oraz układanek do wieku dziecka. Sprawdź, co można zaproponować 3-latkom, zapewniając im zarówno wyzwanie intelektualne jak i doskonałą zabawę z rodzicem.

Szukamy łamigłówek logicznych dla 3-latków

łamigłówki logiczneTrzyletnie dzieci są w stanie zapamiętać naprawdę długie wierszyki. Dlatego warto jak najwcześniej wprowadzić do ich życia rozwijające pamięć łamigłówki logiczne dające maluchowi masę frajdy. Wielu rodziców trzylatków chętnie uczy ich krótkich wierszyków i rymowanek. Poza ćwiczeniami pamięci warto także trenować inne umiejętności logiczne za pomocą prostych zagadek czy rebusów. Mogą one bazować na wybieraniu obrazków pasujących kolorystycznie, a nawet tematycznie. W tym przypadku świetnym ćwiczeniem może okazać się znana wszystkim gra memo, czyli pamięć polegająca na odnajdywaniu kart lub klocków z takim samym obrazkiem. Trzyletnie maluchy poradzą sobie także z najprostszymi zadaniami w gazetkach dla dzieci. Jeśli rodzice nie są przekonani do ich kupowania ze względu na tematykę ściśle związaną z postaciami z bajek telewizyjnych, mogą skorzystać z książeczek z łamigłówkami dopasowanymi do wieku dziecka. Trzylatek powinien być także zainteresowany kolorowankami. Rodzice, nadzorując zabawę, mogą podpowiadać jakich kolorów użyć do danego kształtu oraz odczytywać na głos krótkie rymowanki umieszczane w tego typu książeczkach. Nieco bardziej zaawansowaną łamigłówką będą puzzle. Z kilkuelementowymi potrafią poradzić sobie nawet dużo młodsze maluchy. Natomiast w ostatnim czasie popularne są także magnetyczne układanki składające się z tematycznych elementów, a dziecko bazując na obserwacji może je przyczepiać według własnego uznania.

Pedagodzy natomiast zauważają, że w tym ważnym okresie życia dziecko jest w stanie wykuć na pamięć numer telefonu rodziców. Dzięki temu nawet zagubione maluchy są w stanie poprosić o pomoc i wykonanie telefonu do mamy. Jeśli ciąg cyfr jest zbyt skomplikowany to warto ułożyć je w rymowankę. Albo przedstawiać za pomocą klocków cyferek. Taki zabieg pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa i będzie doskonałą łamigłówką logiczną, gdy maluch zostanie poproszony o ustawienie cyferek we właściwej kolejności. Jednak ten sposób może się nie sprawdzić „w terenie” z powodu braku klocków.