Jak powinna przebiegać profesjonalna instalacja fotowoltaiki?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Jak powinna przebiegać profesjonalna instalacja fotowoltaiki?

Jak stać się niezależnym od nikogo producentem własnego prądu na potrzeby swojego domu jednorodzinnego? Wystarczy jedynie zainwestować w fotowoltaikę. Na temat produkcji własnego prądu mówi i pisze się dzisiaj wszędzie. Zanim podejmie się decyzję o zleceniu zamontowania na dachu fotowoltaiki warto na ten temat trochę poczytać. Im większą wiedzę będzie się mieć w tym zakresie tym pewniejszym będzie się podjętej w tej kwestii decyzji. Dobrze jest też wiedzieć jak przebiega realizacja takiego montażu.

Instalacja fotowoltaiczna zaczyna się od projektu

instalacje fotowoltaicznePoczątkiem wszystkiego, co się wiąże z produkowaniem prądu na własne potrzeby jest nawiązanie kontaktu z firmą, która taką fotowoltaikę wykonuje. To jest najprostsze zadanie, ponieważ ilość takich firm rośnie z miesiąca na miesiąc. Wystarczy wybrać taką, która posiada w internecie najlepsze opinie. Najpewniej po kilku dniach odwiedzi nas doradca z wybranej przez nas firmy oferującej instalacje fotowoltaiczne. Taki profesjonalny doradca powinien omówić z nami nasze oczekiwania względem instalacji oraz nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. To zapotrzebowanie łatwo jest określić, bo wystarczy zajrzeć do trzech ostatnich rachunków z elektrowni. Będzie tam wyszczególnione miesięczne zużycie prądu, które można łatwo przeliczyć na roczne zapotrzebowanie. Następnie ten sam doradca wykona dla nas projekt instalacji. Taki projekt musi już uwzględniać wygląd naszego dachu oraz przestrzeń, jaka jest na nim dostępna do wykorzystania. Im większa przestrzeń tym więcej paneli się zmieści i tym więcej własnego prądu będzie można wyprodukować. Ważne jest też to, żeby panele zostały rozmieszczone na dachu w sposób symetryczny. Dzięki temu taka instalacja będzie się też dobrze prezentować. Na tym kończy się rola doradcy, bo potem do pracy przystępują już fachowcy, którzy zajmują się montażem takiej instalacji. Trzeba tylko poczekać od kilku dni do kilku tygodni na przygotowanie ogniw oraz akcesoriów niezbędnych do zamontowania paneli na naszym dachu.

W międzyczasie można jeszcze postarać się o uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę. O załatwienie formalności warto zapytać doradcę, który będzie nas z ramienia firmy fotowoltaicznej obsługiwał. Może się okazać tak, że firma wypełni za nas wszystkie formalności związane z takim dofinansowaniem. Czas oczekiwania na instalację wynosi jakieś kilka tygodni. Jednak trzeba pamiętać o tym, że trzeba podpisać umowę z elektrownią na podstawie której będzie ona odbierać od nas nadwyżki wyprodukowanego prądu.