Jak wybrać filtr do uzdatniania wody?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Jak wybrać filtr do uzdatniania wody?

Chcąc wybrać odpowiedni filtr do wody pitnej, warto zastanowić się jaki efekt się chce uzyskać stosując taki produkt. Oczywiste jest, że zależy nam na polepszeniu jakości użytkowanej wody, jednak co to oznacza? Woda, która przechodzi przez filtry odwróconej osmozy może być poddawana wielu stopniom filtracji oraz oczyszczania. Dlatego warto nieco dokładniej dowiedzieć się, na czym polegają poszczególne procesy filtracji, a także jakie modele membran są dostępne na rynku.

Decydujemy się na filtry do uzdatniania wody

najlepsze filtry do uzdatniania wodyZnajdujące się w instalacjach wody domowej nowoczesne filtry są to produkty złożone. Najlepszym sposobem filtrowania jest odwrócona osmoza, która polega na oddzieleniu zanieczyszczeń czy drobnych cząstek znajdujących się w wodach wodociągowych oraz otrzymaniu wody zdatnej do picia. Może się tak zdarzyć w przypadku, kiedy zastosuje się membranę półprzepuszczalną, zatrzymującą od 96% do aż 99% wszystkich zanieczyszczeń organicznych, nieorganicznych, bakterii oraz wirusów. Proces ten rozpoczyna się od wtłoczenia wody wodociągowej na powierzchnię membrany. Cząstki wody, które są czyste, przenikają przez pory membrany, a zanieczyszczenia trafiają do odpływu. Warto stosować najlepsze filtry do uzdatniania wody. Wybierając odpowiedni model do instalacji domowej, warto zwracać uwagę na wydajność membrany, a także jej żywotność. Poszczególne modele filtrów pozwalają na pozbycie się takich problemów, jak zanieczyszczenia mechaniczne, chlor, substancje organiczne, pestycydy czy metale ciężkie. Najbardziej nowoczesne filtry dodatkowo rozwiązują problem mineralizacji wody czy jej jonizacji. Również ceny takich filtrów są na zróżnicowanym poziomie, co wynika z odmiennego poziomu filtracji, wydajności oraz dodatkowych funkcjonalności. Ważne jest więc ustalenie, czego chcemy się pozbyć z wody wodociągowej, jaka ma być wydajność filtra czy jaki rodzaj filtra chcielibyśmy zastosować (w tym modele pod zlew albo modele do całej instalacji domowej).

Sama wydajność filtra będzie uzależniona od zastosowanej w nim membrany. Standardowo na rynku są dostępne dwa rodzaje membran, czyli 75GPD oraz 100GPD. Jednostka GPD oznacza wydajność membrany podaną w galonach, a przeliczając je na litry można uzyskać dwa poziomy wydajności, wynoszące 280 litrów na dzień oraz 378 litrów na dzień. Należy więc się zastanowić, w jakim celu będzie używana przefiltrowana woda. Jeżeli wyłącznie do picia, to 280 litrów będzie wystarczające, gdy chcemy stosować ją też w innych celach, to może być to zbyt mała ilość.