Jak zmierzyć drgania budynku?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Jak zmierzyć drgania budynku?

Jeżeli budynek położony jest na niebezpiecznym terenie, to znaczy, na styku płyt tektonicznych lub w niedalekim położeniu od czynnych kopalni, może nastąpić niespodziewane tąpnięcie lub obsunięcie się ziemi. Bardzo często mieszkańcu Śląska odczuwają drgania bloku, w którym mieszkają, właśnie ze względu na prace pod powierzchnią ziemi.

Dokładne mierzenie drgań budynku

dokładne pomiary drgań budynkówDo każdego budynku przypisane są określone zakresy, według których można dopuścić do użytku budynek, by ten się nie złożył jak domek z kart. Dokładne pomiary drgań budynków określa się za pomocą dwóch norm, z czego jedna wyznacza wpływ zarejestrowanych drgań na podłoże i otaczające budynki a druga wskazuje, jakie szkodliwości na zdrowiu ludzi niosą te drgania. Czujniki drgań to niewielkie urządzenia, które są w stanie wykonać bardzo ważną pracę podczas mierzenia zagrożenia. Największym z nich, jaki może zagrażać wytrzymałości budynku jest obecność pracujących maszyn. Wynika z tego, że już na etapie prac budowlanych podczas stawiania konstrukcji hali, w której będą pracowały duże i ciężkie maszyny trzeba pomyśleć o możliwych, zbyt uporczywych drganiach. Wiercenie, wyburzanie lub sama obecność hałaśliwych pojazdów będzie w stanie naruszyć konstrukcję. Jeżeli drgania przekroczą wartości graniczne, mogą powodować tragiczne skutki. Do najgłówniejszych z nich zdecydowanie należą uszkodzenia samego budynku, jego sąsiedniej zabudowy oraz infrastruktury drogowej. W znajdujących się obok uciążliwego hałasu biura praca może nie być jak optymistyczna i do tego wygodna, dlatego zmierzenie ilości emitowanych poruszeń jest niezbędne, gdy chce się pracować za pomocą dużego sprzętu, nie tylko w centrach miasta. Całe badanie odbywa się na zasadzie symulacji. Wszelkie drgania są stymulowane komputerowo, by nie stwarzać dodatkowe zagrożenia w postaci osuniętego budynku. Pomiar pozwala także na określenie rodzaju i częstotliwości zarejestrowanych drgań oraz trwałości naprężonego materiału, zanim nastąpi jego zniszczenie. Dzięki temu nawet jeżeli w okolicy nie odbywa się uciążliwa budowa, dokładne pomiary drgań budynku są w stanie znaleźć przyczynę permanentnego hałasu w biurze. Jeżeli ktoś ma dość ciągłych drgań i wciąż utrzymującego się hałasu może zaprosić specjalistów, którzy znajdą źródło problemu.

Dzięki dokładnie zmierzonym pomiarom drgań w budynku można być pewnym, że wytrzyma on wiele lat i nie będzie zagrażał życiu mieszkańcom. Dzięki zmierzeniu wytrzymałości zabudowy za pomocą komputerowych symulacji można dowiedzieć się o możliwościach zabudowy i jej wytrzymałości, na wypadek mocniejszych drgań.