Jaką rolę ma piłkochwyt na boisku sportowym?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Jaką rolę ma piłkochwyt na boisku sportowym?

Boiska i obiekty sportowe coraz częściej powstają w miastach i mniejszych miejscowościach. Orliki wpisują się w przestrzeń nie tylko wokół szkół – w wielu miejscach powstają specjalne centra rekreacyjne, w których dzieci i dorośli mogą spędzać wolny czas. Budowa takiego boiska wcale nie należy jednak do najprostszych, a zapewnienie odpowiednich standardów wymaga zastosowania nieszablonowych rozwiązań. Nawet ogrodzenie wokół terenu inwestycji powinno być wykonane w sposób przemyślany i konkretny.

Zamiast ogrodzenia wysokie piłkochwyty

piłkochwytOprócz nawierzchni to właśnie ogrodzenie pełni istotną funkcję na boisku sportowym. Większość osób kojarzy sytuację, kiedy grając w dzieciństwie w piłkę, ktoś kopnął ją na tyle mocno, że wyleciała daleko poza teren rozgrywek. Najczęściej kończyło się to sporym przestojem i oczekiwaniem, aż wyznaczona osoba przyniesie piłkę. W nowoczesnych obiektach typu orlik nie mamy do czynienia z takim zjawiskiem, ponieważ za bramką znajduje się piłkochwyt. Jest to element ogrodzenia boiska, który ma zatrzymywać piłkę wylatującą poza światło bramki. Konstrukcja tego fragmentu infrastruktury nie jest skomplikowana, jednak nie wszędzie można otrzymać elementy o odpowiednich gabarytach. Piłkochwyty swoją budową przypominają tradycyjne ogrodzenie wykonane z plecionej siatki. Jednak zamiast niecałych dwóch metrów wysokości sięgają zazwyczaj czterem, pięciu bądź nawet sześciu metrom. Taki rozmiar wymaga odpowiedniego zakotwienia słupków w ziemi – w przeciwnym razie mogłyby one się przewrócić i stwarzać zagrożenie dla zawodników i kibiców. Popularna siatka zatrzymująca piłkę na boisku pełni jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdującym się poza terenem boiska. Lecąca ze znaczną prędkością piłka mogłaby uderzyć jakiegoś przechodnia i tym sposobem przyczyniać się do powstania poważnych uszkodzeń na jego ciele. Dzięki zabezpieczeniu nie trafi ani w człowieka znajdującego się poza terenem rozgrywek, ani w podążające drogą auto czy szybę okolicznego budynku.

Wysokie ogrodzenie na stałe wpisało się w ten fragment boiska. Nie ma w tym nic dziwnego – orliki często usytuowane są w centrach miast, w pobliżu ruchliwych ulic lub wielu budynków. Decydując się na wysokie ogrodzenie zapewniamy więc bezpieczeństwo otoczenia. Gracze również będą bezpieczniejsi, ponieważ podczas gry nie będą musieli opuszczać boiska. Jest to niezwykle istotne, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, które mogłyby nieuważnie wybiec po piłkę wprost pod koła nadjeżdżającego auta.