Korzystamy z systemów fotowoltaicznych

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Korzystamy z systemów fotowoltaicznych

Wbrew powszechnej opinii panele fotowoltaiczne nie są nową technologią, a jedynie niedawno wprowadzoną w Polsce. Metoda ta jest stosowana od 1958 roku, kiedy NASA wysłała w kosmos satelitę o nazwie Vanguard I ozdobioną modułami fotowoltaicznymi. Panele, które są obecnie montowane na dachach domów, są to te same rozwiązania, jakie były stosowane przez latach na farmach fotowoltaicznych. Ilość inwestycji w panele fotowoltaiczne w Polsce rośnie z każdym rokiem. Czy rzeczywiście jest to godne uwagi rozwiązanie, na które warto się zdecydować?

Zalety wykorzystania paneli fotowoltaicznych

nowoczesne systemy fotowoltaiczneWraz z postępem technologicznym cena wytworzeni fotowoltaicznych maleje, a wydajność ogniw stale wzrasta. Dodatkowo koszt prądu z sieci energetycznej stale rośnie, w związku z czym klienci coraz częściej decydują się na to rozwiązanie. Fotowoltaika jest więc znacznie bardziej opłacalna, niż jeszcze kilka lat temu, natomiast osoby nie widzące sensu inwestowania w to odnawialne źródło energii, zapewne nie zdają sobie sprawy z tego, jak znacznie do przodu poszła technika w ciągu ostatnich lat. Warto wybierać najbardziej nowoczesne systemy fotowoltaiczne. Pieniądze wydane na ten cel nie tylko zarabiają na siebie, ale dodatkowo mogą zwiększają wartość nieruchomości. Obecnie panele fotowoltaiczne znacznie mniej tracą na wartości, ponieważ zachowują swoją wysoką wydajność przez 25 do nawet 30 lat. W efekcie wyceniając dom możemy doliczyć część ceny takiej inwestycji do ceny nieruchomości. Kluczowym czynnikiem zwiększającym opłacalność fotowoltaiki jest status prosumenta. Dzięki przyłączeniu domowej mikro instalacji do sieci energetycznej stajemy się konsumentem energii jednocześnie będącym producentem oraz odbiorcą prądu. W rozliczeniach nie mamy więc opłaty dystrybucyjnej, a jedynie opłaty stałe dotyczące dostaw energii elektrycznej, w tym opłata abonamentowa, opłata jakościowo, handlowa oraz stała. Wynika to z faktu, że właściciel paneli fotowoltaicznych może odsyłać nadwyżki prądu wygenerowane przez jego instalacje oraz pobierać je z powrotem wtedy, gdy panele fotowoltaiczne nie działają.

Na opłacalność fotowoltaiki wpływają różne czynniki. Pierwszym z nich jest koszt instalacji, następnym rodzaj posiadanego dachu (w tym rodzaj dachówki, kąt nachylenia czy położenie w zależności od kierunku geograficznego). Znaczenie ma oczywiście także sprawność oraz moc paneli. Te najbardziej wydajne są bardziej opłacalne, dlatego warto sięgać po panele od sprawdzonych i w pełni zaufanych producentów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na profil zużycia energii, ponieważ im więcej zużywa się prądu w ciągu dnia, tym bardziej opłaca się fotowoltaika.