Korzystamy z tynków gipsowych

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Korzystamy z tynków gipsowych

Lata temu zdarzało się, że ściany oraz sufity w domach były wykańczane tynkami wapiennymi. Były one zdrowe, jednakże stosunkowo słabe i szybko pękały. Następnie pojawiły się tynki cementowo-wapienne, które były znacznie trwalsze i mocniejsze. Tynki gipsowe pojawiły się dopiero mniej więcej pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wydaje się, że to właśnie ten ostatni rodzaj tynków jest znacznie częściej stosowany. Czy rzeczywiście tynki gipsowe są korzystnym wyborem i warto je wykorzystywać do wykańczania?

Zalety stosowania tynków gipsowych

tynki gipsowe łódźTen rodzaj tynków jest przygotowywany z gotowych mieszanek, poprzez dodanie do nich na budowie wody. Są nanoszone na ściany oraz na sufity w jednej warstwie, zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Wcześniej jednak konieczne jest zagruntowanie ścian oraz sufitów w celu zwiększenia przyczepności zaprawy. Chcąc zamówić tynki gipsowe łódź będzie odpowiednim miastem do skorzystania z oferty. Wykonanie tynków gipsowych jest o wiele łatwiejsze oraz mniej czasochłonne, niż ma to miejsce w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Dodatkowo ten rodzaj tynku znacznie szybciej twardnieje oraz wysycha. W czasie tynkowania gipsem wprowadza się do poszczególnych pomieszczeń mniejszą ilość wilgoci, dzięki czemu znacznie szybciej możliwe jest wykonywanie kolejnych prac wykończeniowych. W przypadku tynków gipsowych znacznie łatwiej jest także osiągnąć gładkość ścian, nawet w przypadku mniej doświadczonych, jednak starannych fachowców. Ten rodzaj tynków jest bardzo zdrowy i pozwala na regulowanie poziomu wilgotności powietrza we wnętrzach, jednocześnie tworząc przyjazny dla ludzi mikroklimat. Możliwe jest także stosowanie ich w pomieszczeniach, które są uważane za mokre, jak na przykład kuchnia, łazienka, pralnia czy garaż. Ten rodzaj tynku jest nieco mniej wytrzymały pod względem mechanicznym, w odróżnieniu od tynku cementowo-wapiennego. Możliwe jest łatwe uszkodzenie tego tynku, na przykład w czasie przenoszenia albo przesuwania mebli, jednak można to szybko naprawić przy pomocy tanich i gotowych do użycia gipsowych gładzi szpachlowych.

Ze względu na fakt, iż gips powoduje korozję stali, do wzmacniania krawędzi otworów w ścianach warto zastosować kształtowniki aluminiowe, bądź stalowe zabezpieczone antykorozyjnie. Z tego względu w celu wieszania obrazów i innych przedmiotów na ścianach otynkowanych z zastosowaniem gipsu warto wybrać gwoździe miedziane czy mosiężne. Nie tyczy się to oczywiście wkrętów z plastikowymi kołkami. Nic dziwnego, że tynk gipsowy jest polecany przez większość specjalistów, gdyż jest gładszy, zdrowszy, łatwiejszy w wykonaniu i szybkoschnący.