Koty brytyjskie i ich hodowla

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Koty brytyjskie i ich hodowla

W poszukiwaniu odpowiedniego kota staramy się, aby jego charakter był dopasowany do naszej rodziny. Pragniemy, aby nasz pupil był spokojny i łagodny. Takimi kotami są właśnie koty brytyjskie. Ich spokojna i przyjazna natura sprawia, że odnajdują się w prawie każdym domu. Są odpowiednie dla dzieci i nie sprawiają problemu w kontakcie z innymi zwierzętami. Dlatego tez tak często po kupnie jednego osobnika właściciele decydują się na hodowanie ich.

Hodowla kota brytyjskiego

hodowla brytyjskich kotówObok wielkich oczu i puszystej sierści brytyjskiego kota mało kto przejdzie obojętnie. Dodatkowym atutem w hodowli tej rasy jest również jego charakter. Kto ten jest uznawany za najstarszą rasę, która pochodzi z Wysp Brytyjskich. Hodowla brytyjskich kotów wyróżnia się dwoma odmianami: krótkowłosą i długowłosą. Obie odmiany hodowane są według takich samych standardów. Ich futro jest grube i łatwe do pielęgnacji. Okrągła głowa z dużymi żółtymi oczami sprawia, że przyciągają wzrok każdego. Charakteryzują się zwartą budową i tak jak inne duże koty rosną relatywnie wolno. Swój pełen rozmiar osiągają po ukończeniu trzeciego roku życia. Jeżeli chodzi o wagę samicę dochodzą do pięciu kilogramów, natomiast samce do siedmiu. Jest to rasa długowieczna i przy odpowiedniej pielęgnacji i dbaniu o odżywienie żyją minimum piętnaście lat. Obecnie występują one w prawie każdym ubarwieniu jednak najbardziej rozpoznawalne są te o umaszczeniu niebiesko-szarym. Do jednokolorowych, bez znamion zalicza się również kolor czarny, lilac oraz fawn. Dwa ostatnie są odcieniami beżu. Obok nich również występują koty rude, czarno-białe oraz trójkolorowe. Jeżeli ktoś poszukuje kota o niezwykłym umaszczeniu to do gustu może mu przypaść kot brytyjki w odmianie barwy czekoladowo dymnej, tabby niebieski szylkret oraz srebrzystej cieniowanej. Koty cieniowane posiadają określony kolor wyłącznie na końcach włosów. Koty te uchodzą za niezwykle przyjazne i spokojne stworzenia. Jednakże to jakie one będą nie zależy wyłącznie od ich przypisanych cech, ale również od charakteru mieszkania, w którym się znajdą. Każdy kot wymaga urozmaiconego otoczenia gdzie będzie miał swoje kryjówki, miejsce do drapania oraz zabawy. Musimy pamiętać, że koty są z natury drapieżnikami i nawet takie spokojne koty brytyjskie mają swój instynkt łowcy. Dlatego bez odpowiednich zabaw i wyzwań może zacząć sprawiać kłopoty. Żeby nasz kot mógł żyć długo w pełnym zdrowiu musi mieć zapewnioną dobrej jakości zbilansowaną dietę, najlepiej opartą na mięsie.

Tak jak widać koty brytyjskie są towarzyskie i lubią kontakt ze swoim opiekunem. Prowadząc hodowle lub postanawiając, że chcemy posiadać kota takiej rasy musimy pamiętać o jego podstawowych potrzebach. Dbając o niego zapewnimy mu długie i spokojne życie u naszego boku i razem z nim będziemy mogli czerpać przyjemność ze wspólnego towarzystwa. Ich ważną cechą jest to, że nie są konfliktowe w kontakcie z innymi gatunkami zwierząt, więc mogą dzielić swoją przestrzeń nie tylko z kotem, który już był przed nim w mieszkaniu, ale także z psem.