Krótka historia muzyki i sali prób

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Krótka historia muzyki i sali prób

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz historia muzyki jest niemalże tak leciwa niczym sama ludzkość. Jak się okazuje pierwszymi instrumentami wynalezionymi przez człowieka były perkusjonalia. Prawdopodobnie nie miały ówcześnie docelowo generować dźwięków o danej częstotliwości, ale rytm. Wśród pierwszych instrumentów wyróżnić można między innymi grzechotki oraz różnego rodzaju bębny. 

Od prehistorii aż po sale prób

sala muzyczna z WarszawyPoczątkowo główną rolą instrumentów było nadawanie tempa do ekstatycznych tańców. Później niektóre kultury przypisywały swoim instrumentom również znaczenie rytualne. Wykorzystywano je do polowań, a także wielu ceremonii. Jak się okazuje, około 15 tys. lat temu powstał jeden z pierwszych rysunków naściennych, przedstawiający muzyka, prawdopodobnie grającego na łuku muzycznym. Znalezisko zostało odkryte w jaskini mieszczącej się w Les Trois Freres. Z wcześniej wspomnianego łuku muzycznego wywodzą się między innymi takie instrumenty jak harfa, lira czy kitara. Z biegiem lat konstrukcje te ewoluowały w znaną dziś prawdopodobnie każdemu gitarę. Obecnie rynek instrumentów wygląda zupełnie inaczej niż w zamierzchłej przyszłości, a na dodatek muzycy mają zdecydowanie więcej udogodnień. Wśród nich znajduje się między innymi pomieszczenie jak sala muzyczna z Warszawy, a także wielu innych miast. Umożliwiają wygodne przeprowadzenie próby przez zespół, który na przykład przygotowuje się do występu na żywo. Najczęściej pomieszczenia tego rodzaju oferują możliwość wynajmu instrumentów tak, by muzycy nie musieli wozić ze sobą swojego sprzętu, gdyż mógłby ulec uszkodzeniom. Można wybrać spośród szerokiego wyboru wzmacniaczy różnych firm oraz rodzajów. Dodatkowo udostępniona jest także perkusja. Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ bębny są ogromną konstrukcją, której złożenie mogłoby zająć bardzo dużą ilość czasu. Dodatkowo salki są odpowiednio wygłuszone, a co za tym idzie, z całą pewnością uniknie się ewentualnego uprzykrzania życia sąsiadów. Jest to rozwiązanie wyjątkowo korzystne w szczególności dla muzyków nieposiadających miejsca, gdzie mogliby komponować swoją muzykę.

Salki prób są pomieszczeniami, w których można bez obaw komponować swoją muzykę razem z całym zespołem. Odpowiednie wyposażenie pozwoli na efektywną próbę przed koncertem lub nagrywaniem nowego albumu. Dodatkowo właściciele najczęściej umożliwiają wynajęcie sprzętu takiego jak wzmacniacze, mikrofony czy perkusje, by muzycy nie musieli ich transportować we własnym zakresie, gdyż prowadziłoby to do eksploatacji instrumentów.