Kupno drewnianego domku letniskowego

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Kupno drewnianego domku letniskowego

Niegdyś zagraniczny wyjazd na wakacje był czymś wyjątkowym, czym można się było pochwalić przed każdym znajomym. Dzisiaj wielu Polaków odwiedza nawet bardzo dalekie zakątki świata. Czym jednak więcej podróżuję, tym mam wrażenie, że wolałabym znaleźć swoje miejsce w Polsce. Piękno naszego kraju jest przecież niepodważalne. Stwierdziłam niedawno, że dobrym pomysłem byłoby kupno domku drewnianego, który będę mogła kilka razy do roku odwiedzać. Myślę o takiej inwestycji już od roku.

Jaki domek letniskowy kupić?

producent drewnianych domków letniskowychPonieważ jestem szczególnie zainteresowana kupnem domku w jakiejś nadmorskiej miejscowości, to nie musi to być ceglana konstrukcja, do której będę chciała wracać zimną i która musi przetrwać wiele lat. Interesuje mnie zatem kupno domku drewnianego. Niedawno dowiedziałam się, że w Katowicach swoją siedzibę ma producent drewnianych domków letniskowych! Od razu pomyślałam, że go odwiedzę i dopytam o szczegóły. Okazało się, że może on bez problemu wykonać dla mnie dowolny domek, a następnie przewieźć go w wyznaczone przeze mnie miejsce. Byłam bardzo zdziwiona, ponieważ do tej pory myślałam, że domek musi powstać już na konkretnym terenie. Od czego jednak zacząć taką inwestycję? Przede wszystkim od zamówienia odpowiedniego projektu. Producenci drewnianych domków, jak zdążyłam się już zorientować, współpracują z ich projektantami i są w stanie zaproponować nam wiele różnych rozwiązań. Na inne rzeczy należy zwrócić uwagę, kupując domek, który ma stanąć w górach, zaś na inne na taki, który będzie letniskowym domkiem nadmorskim. Istotne jest przede wszystkim ukształtowanie terenu. Niełatwo zbudować odpowiedni domek na klifie lub na terenie podmokłym. Czasami lepiej kupić lub wynająć działkę nieco bardziej oddaloną od zbiorników wodnych, pomimo że widok zza okna domku będzie wówczas nieco mniej atrakcyjny. Kupując domek w górach, musimy liczyć się z tym, że będzie on droższy, ponieważ powinien zostać lepiej ocieplony. Ważna jest bardzo dobra izolacja pomiędzy belkami oraz pod podłogą. Budowa małego domku letniskowego nad morzem lub nad jeziorem nie musi być szczególnie droga. Często droższy jest zakup samej działki.   

Zastanawiając się nad budową domku letniskowego, weźmy pod uwagę nie tylko to, jakiej ma być on wielkości i jak ma wyglądać, ale także to, na jakim terenie ma zostać postawiony. Niełatwo zbudować taką konstrukcję na terenie podmokłym lub skalistym. Często nie widok z okna jest najważniejszy, ale funkcjonalność oraz możliwości techniczne. Nie bez znaczenia jest oczywiście także to, jak duże koszty jesteśmy w stanie ponieść.