Moda na nawierzchnie wodoprzepuszczalne

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Moda na nawierzchnie wodoprzepuszczalne

Asfaltowe drogi, betonowe chodniki i wiele wiele innych tego typu nawierzchni w ostatnim czasie zaczęto uważać za passe. Nadeszła moda na nawierzchnie, które nie będą zakłócały naturalnego obiegu wody w przyrodzie. Nowoczesne projekty ogrodów miejskich oraz przestrzeni użytku publicznego zawierają coraz to więcej tych innowacyjnych rozwiązań. Ale jak wkomponować nawierzchnię ekologiczną do industrialnego stylu miast? Czy będzie to wygodne i estetyczne rozwiązanie? Ależ tak! Odpowiednio dobrane rozwiązania zawsze znajdą aprobatę. Nowoczesne miasto, to żyjące w zgodzie przyrodą i otoczeniem miasto. 

Jak działają tego typu nawierzchnie?

nawierzchnie ekologiczneAby stworzyć bezpieczne i przyjazne dla środowiska powierzchnie do życia i egzystowania warto wziąć pod uwagę nawierzchnie ekologiczne. Wodoprzepuszczalność to główna ich zaleta. Dzięki niej można odciążyć głównie kanalizację deszczową, która w najbliższym czasie stanie się istotnym problemem ze względu na ocieplenie klimatu, a co za tym idzie, częstsze opady deszczu. Wykorzystanie nawierzchni ekologicznych skutkuje również brakiem kałuż. Woda przedostaje się również tam gdzie jest najbardziej potrzebna, do gleby, a z gleby do powierzchni gdzie rosną rośliny. Stosując nawierzchnie ekologiczne nie musimy się obawiać ograniczonym zasięgiem systemu odwodnieniowego. Istnieje wiele rodzai tego typu nawierzchni, od mineralnych po ażurowe płyty betonowe. Te pierwsze to nawierzchnie wykonane z materiałów mineralnych i mineralno-żywicznych, które przepuszczają wodę oraz powietrze. Są one przy tym całkowicie nietoksyczne i bardzo trwałe. Ten rodzaj nawierzchni jest szybko w montażu i doskonale się sprawdza w często uczęszczanych miejscach, między innymi takich jak place zabaw dla dzieci czy parkingach i ścieżkach. Kolejnym są kratki trawnikowe. Są odporne na duże obciążenia i świetnie nadają się na drogi wewnętrzne czy ścieżki rowerowe, lub podjazdy i pobocza. Innym rodzajem są ażurowe betonowe płyty, czyli tak zwane „EkoAżury”. Tego rodzaju płyty również doskonale przewodzą wodę i powietrze, a pozostałe otwory pomiędzy nimi możemy zasadzić trawą lub wypełnić grysem.

Nawierzchnie ekologiczne są doskonałym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą dbać o ziemię. Sprawdzają się wszedzie, gdzie tego potrzebujemy. Dzisiaj najistotniejszą rzeczą jaka powinna interesować pokolenia jest ekologia.Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na dostosowanie powierzchni miast do warunków przyrodniczych powinno być popularyzowane na szeroką skalę.