Nowoczesne wagi stosowane na kolei

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Nowoczesne wagi stosowane na kolei

 

Mimo ekspansji oraz coraz większej popularności transportu drogowego, transport wszelakich materiałów koleją jest wciąż uznawany przez wiele firm państwowych lub prywatnych. Załadunek materiałów na wagony towarowe odbywa się na specjalnych bocznicach. Mogą być tam ładowane zarówno materiały sypkie, jak i wszelkiego rodzaju inne duże elementy, których nie można przewieźć za pomocą transportu samochodowego. Do ważenia załadowanych wagonów kolejowych służą specjalne, nowoczesne wagi.

Wagi stosowane do pomiaru wagi wagonów kolejowych

wagi kolejowePopularność tych wag w ostatnich latach wzrasta, ponieważ popularność transportu kolejowego zyskuje na powrót swoje pierwotne znaczenie. Dzięki temu, że miliony ton materiałów i produktów rocznie jest wysyłanych za pomocą kolei, producenci wag muszą dostarczyć najlepszych wag, które będą mogły dokonywać dokładnych pomiarów niezwykle ciężkich wagonów kolejowych. Do ważenia składów lub pojedynczych wagonów stosuje się pomosty wagowe, które są zestrojone razem z szynami kolejowymi, tworząc jedną całość. W ten sposób pociąg może bez problemu najechać na wagę, a ta pokaże wynik z niezwykłą dokładnością. Wagi tego typu działają dzięki specjalnym czujnikom tensometrycznym, które są zintegrowane z systemem elektronicznym, który zawiaduje pracą urządzenia. Wagi kolejowe mogą także posiadać także systemy samo kontrolujące, które ukazują awarię czujników, i pozwalają na kontrolowanie prawidłowego pomiaru wagi, a także uniknięcie sytuacji, w których drobna awaria mogłaby zafałszować cały pomiar. Wagi dla kolei są zaprojektowane w bardzo nowoczesny sposób, który w dużej mierze nie wymaga obecności operatora. Wiele pomiarów, które wykonuje waga na kolei, może być automatycznie generowanych i zapisywanych. Oczywiście nie oznacza to, że wagi tego typu mogą nie być obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów, gdyż istnieje możliwość sterowania funkcjami wagi przez osoby trzecie. Wagi tego typu mogą także mieć opcję ważenia statycznego i dynamicznego, czyli pomiaru wagi składu lub wagonu w ruchu (bardzo wolnym poruszaniu się) lub podczas zatrzymania.

Wagi tego typu są oczywiście produkowane z dochowaniem wielu przepisów. Waga kolejowa musi przejść wiele testów oraz uzyskać szereg certyfikatów, zanim zostanie dopuszczona do obrotu, oraz ważenia składów kolejowych, które wyruszają na polskie lub europejskie tory. Wagi tego typu są także montowane przez wykwalifikowane ekipy, które są niezwykle doświadczone w pracy tego typu urządzeniami kolejowymi.