Ocieplanie płytami warstwowymi

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Ocieplanie płytami warstwowymi

 

Każdy kto buduje dom doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak istotną kwestią jest tworzenie efektywnej warstwy termoizolacyjnej. Przez dziesiątki lat do stworzenia tego typu warstw używano głównie styropianu, który przyklejony był przy użyciu odpowiedniego kleju. Do tej pory ten rodzaj ociepleń jest bardzo często stosowany ale nie jest to jedyne rozwiązanie na jakie możemy się zdecydować. Od kilkunastu lat w sklepach i marketach budowlanych znaleźć możemy płyty warstwowe, które z powodzeniem zastosować możemy do ocieplania domów.

Nowoczesne materiały ociepleniowe

płyta warstwowa pirWspomniane we wstępie płyty warstwowe wykonane są z pianki poliuretanowej. Inna nazwa takich płyt do płyty PIR. Historia tego typu materiału sięga już początku dwudziestego wieku. Materiał ten został opatentowany w Niemczech w 1937 roku. Jednak stosowanie i masowa produkcja dynamicznie ruszyła dopiero w latach 60. Początkowo materiał ten zasłynął swoim wielkim udziałem dużych programach kosmicznych realizowanych przez agencje kosmiczne w Stanach Zjednoczonych. Minęło wiele lat zanim odkryto, że materiał ten może świetnie sprawdzi się również jako warstwa termoizolacyjna w budynkach. Na dzień dzisiejszy płyta warstwowa PIR jest stosowana już nie tylko do ocieplania domu wewnątrz ale również na elewacjach. Ten rodzaj płyt stosuje się już nawet pod tynki cienkowarstwowe. Całe mnóstwo osób ceni sobie ten rodzaj materiałów ociepleniowych z tego powodu, że wykazuje on świetną efektywność związaną z termoizolacją. Jest to materiał o niskim stopniu palności dzięki czemu jego stosowanie jest bardzo bezpieczne. To co dodatkowo wyróżnia ten rodzaj materiału to fakt, że nawet cienka płyta warstwowa PIR może przejawiać taką wydajność jak najgrubsze wersję styropianu. Na chwilę obecną nowoczesne płyty warstwowe są w stanie wykazywać lepszą skutecznością w ocieplaniu nawet niż popularna wełna mineralna. Niektóre wersje tychże płyt są w stanie ocieplać nawet dwukrotnie lepiej niż wspomniana wełna.

Na chwilę obecną płyty warstwowe są wykorzystywane w najróżniejszych konstrukcjach. Ze względu na swoją bardzo małą wagę możemy je stosować z powodzeniem do delikatniejszych konstrukcji takich jak domki letniskowe czy też domy szkieletowe. Niektóre osoby decydują się również na zastosowanie płyt warstwowych do ocieplania domków na działkach rekreacyjnych. Stosując warstwy termoizolacyjne z użyciem wspomnianych płyt znacznie przyczynimy się do zmniejszenia kosztów dotyczących energii cieplnej w naszym domu. Przypadku niektórych domów, w których zastosowano te płyty koszty dotyczące ogrzewania spadły nawet o połowę.