Odzież średniowiecznego mężczyzny

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Odzież średniowiecznego mężczyzny

Jednym z najtrudniejszych części odtwórstwa historycznego jest wybór stroju. Ubiór odtwórcy uzależniony jest bowiem od wielu czynników, przede wszystkim od odtwarzanego okresu historycznego, oraz od zamożności przedstawianej postaci oraz jej pochodzenia. Mimo iż wybór odzieży pozornie nie jest zbyt rozległy, często okazuje się iż sprawia on niemały problem początkującym odtwórcom, dopiero zaczynającym karierę w rekonstrukcji historycznej.

Wczesnośredniowieczna odzież skandynawska dla odtwórców

wikingowie - ubiór męskiMęski strój zwykle składa się z koszuli, spodni oraz butów, a do tych trzech elementów ubioru dobierane są pozostałe części stroju. Spodnie są bodaj najprostszym elementem do wybrania, gdyż mogą one być prostymi spodniami, jakie popularne były na terenie całej europy, jak również szerokimi bryczesami, zwężającymi się za kolanem. Koszule i tuniki są tymi częściami odzieży którymi wyróżniali się wikingowie – ubiór męski i damski posiada bowiem bardzo charakterystyczne, głębokie wycięcia na kołnierzu, które nie występowały zbyt często w strojach wczesnośredniowiecznych na terenie europy. Koszule, lekkie i przewiewne, zwykle szyte są z tkanin lnianych, i w zależności od zamożności postaci mogą być całkowicie naturalne, lub też barwione tradycyjnymi metodami. Zamożniejsze postacie mogą pokusić się o obszycia rękawów i kołnierza lub przyzdobienie ich ozdobnymi haftami i szwami. Tuniki, które z racji bardzo podobnego kroju są często mylone z koszulami, służą jako odzież wierzchnia, i mogą być niemal identyczne wyglądem z koszulami, choć szyte z materiałów o zauważalnie większej grubości. Unikalnym wzorem tuniki jest znalezisko ze Skjoldenhamn, wyróżniające się bardzo głęboko wciętym kołnierzem, rozpoznawalnym niemal od razu na tle wszelkich podobnych elementów odzieży. Obuwie męskie przede wszystkim zależne jest od zamożności postaci. Mniej bogaci skandynawowie wybierają zazwyczaj jeden z wariantów niskich butów, czasem nosząc je w połączeniu z owijaczami, zapinanymi na ozdobne spinki z brązu, lub też wełnianymi skarpetami.

Zamożniejsze postacie noszą często wysokie buty, wzorowane na znaleziskach z terenów Danii. Owe buty zapinane są na skórzane lub kościane guziki, i prezentują się najlepiej gdy noszone są razem z bryczesami. Kaptury są nieodłącznym elementem odzieży skandynawskiej, i noszone są zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Chronią one bowiem przed deszczem i wiatrem, a w niektórych krojach zastępują również płaszcze, jako dodatkowa warstwa wierzchniej odzieży.