Ogrzewanie podczerwienią a inne metody

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Ogrzewanie podczerwienią a inne metody

Klimatyzacja, piec węglowy, grzejnik konwekcyjny, ogrzewanie elektryczne – to tylko jedne z licznych sposób na ogrzanie domu. Jednym z kolejnych sposobów na zapewnienie ciepła w domu jest ogrzewanie podczerwienią. Odpowiedź na pytanie czy ta metoda jest dobrą inwestycją może być pomocna w podjęciu decyzji w sprawie wyboru odpowiedniej metody ogrzewania domu.

Ogrzewania podczerwienią na tle innych metod grzewczych

ogrzewanie podczerwienią śląskPolska to kraj w strefie umiarkowanej, w której nadejście zimna czy mrozu jest czymś nieuniknionym. Każdy dom czy mieszkanie musi być wyposażone w specjalne urządzenia do ogrzewania, dzięki którym można łatwo i szybko zapewnić sobie ciepło. Coraz więcej Polaków decyduje się na klimatyzację. System centralnego ogrzewania, którym dodatkowo łatwo się steruje, był do tej pory chętnie wykorzystywany np. w Stanach Zjednoczonych. Niewątpliwą zaletą tego sposobu jest to, że można nastawić w domu zarówno ciepłą, jak i zimną temperaturę. Na tle klimatyzacji ogrzewanie podczerwienią wypada więc dość licho, ponieważ tutaj można jedynie zapewnić sobie ciepło. Ale panele na podczerwień mają zaletę, której nie ma klimatyzacja – są prozdrowotne i ekologiczne. Klimatyzacja również wpływa na zdrowie, ale – negatywnie. Panele na podczerwień to innowacyjne urządzenia, które działają na obiekty znajdujące się w jego otoczeniu. Odbijające się fale podczerwieni wyzwalają emisję ciepła w obiektach. Wspaniale także wypadają w porównaniu do standardowych grzejników konwekcyjnych. Nie powodują cyrkulacji powietrza i zapewniają równomierne rozłożenie ciepłoty. Są one może mniej dostępne i produkują je bardziej specjalistyczne firmy. Żeby znaleźć profesjonalistów w dziedzinie paneli na podczerwień należy przeszukać bazę ogłoszeń pod hasłem np. “ogrzewanie podczerwienią Śląsk”. Z pewnością inne metody są łatwiej dostępne. Szczególną popularnością w Polsce cieszą się piece opałowe. Mają one jednak pewną wadę: są nieekologicznie (w szczególności te węglowe). Panele na podczerwień za to są rozwiązaniem bardziej “eko”, ponieważ działają na prąd. Jednakże montaż takich urządzeń jest optymalnym rozwiązaniem dla domu, o niewielkiej przestrzeni i o dobrej izolacji cieplnej. Panele na podczerwień wystarczy podłączyć do prądu, a przy ogrzewaniu domu ciepłem z pieca, ciągle będziemy potrzebować nowych dostaw opału.

 

Jak widać wybór sposobów na ogrzanie domu jest dużo. To jaką metodę się wybierze, zależy od indywidualnych potrzeb domowników. Ogrzewanie podczerwienią ma wiele zalet, ale to czy ostatecznie zostaną zamontowane zależy od wielu innych czynników. Każdy użytkownik musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, który sposób da optymalne efekty.