Płatności w terminalach częstsze niż gotówką

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Płatności w terminalach częstsze niż gotówką

Historia kart płatniczych sięga dziewiętnastego wieku, kiedy jeden z najbardziej znanych ówczesnych finansistów przedstawił swoją wizję płacenia kartami przedpłaconymi. Były to jednak czasy, w których tak śmiała wizja nie miała absolutnie żadnej racji bytu. Jednak już kilkadziesiąt lat później nierealne wizje zaczęły przybierać realne kształty i mniej więcej od lat pięćdziesiątych zaczęto przyjmować płatności kartami za oceanem. W Polsce pierwsze karty wydawane były w latach dziewięćdziesiątych.

Polacy pokochali płacenie kartą w terminalu

eservice terminale płatniczeKażdy współczesny czterdziestolatek wie, że lata dziewięćdziesiąte były w Naszym kraju trochę szalone. Zaczęło pojawiać się wszystko to co było modne na zachodzie. Płacenie kartami przypadło nam do gustu, a szczególnie pokochaliśmy karty kredytowe. Wiele osób pewnie pamięta, że posiadanie w latach dziewięćdziesiątych karty kredytowej było dosyć dużym prestiżem. W późniejszych latach karty zaczęto wydawać wszystkim i dlatego dzisiaj każdy może płacić kartą. Nie były to już karty kredytowe, ale debetowe. Można nimi zapłacić tyle ile ma się na koncie. Od początku dwudziestego pierwszego wieku w coraz większej ilości sklepów i punktów usługowych zaczęły pojawiać się eservice terminale płatnicze, dzięki czemu płatność kartami stała się po prostu czymś zupełnie naturalnym. A dzisiejsza technologia pozwala nam zapłacić w terminalu nie tylko kartą, ale również telefonem czy zegarkiem. To wszystko co wydarzyło się na przełomie ostatnich trzech dekad sprawiło, że dzisiaj Polacy częściej płacą kartą, aniżeli gotówką. I nie ma się czemu dziwić, bo płacenie kartą jest szybsze, wygodniejsze i bardziej higieniczne. Zwłaszcza teraz gdy świat zmaga się z pandemią o wiele bezpieczniej jest płacić kartą. Zrozumieli to nawet mali przedsiębiorcy, bo coraz częściej w terminalu zapłacimy nawet na straganie czy w małym sklepiku na wsi. Wpłynął na to fakt, że terminal można mieć dzisiaj zupełnie za darmo i większość firm z tej możliwości chętnie skorzystała.

Zdecydowana większość młodych ludzi – powiedzmy do pięćdziesiątego roku życia – woli zapłacić bezgotówkowo. Jednak najlepsze jest to, że do tej nowoczesnej metody płacenia przekonują się również ludzie starsi. Przecież zapłacenie kilku złotych kartą trwa kilka sekund. A znalezienie pieniędzy w portfelu i ich odliczenie potrafi zająć nawet kilka minut. No i bardzo ważne jest też to, że płacąc kartą nie narażamy się na kontakt z wirusami przenoszonymi na monetach i banknotach – a to w dzisiejszych czasach powinno być najważniejsze.