Poprawny wybór żarówki do terrarium agamy

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Poprawny wybór żarówki do terrarium agamy

Dla początkujących terrarystów, którzy chcą zająć się agamą, może nie być jasne, jak ważny jest odpowiedni dobór żarówek. Są one jednymi z najważniejszych elementów, dzięki którym można zadbać o dobrostan zwierzęcia i wspomóc jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Dzielą się one na żarówki służące jedynie doświetlaniu, jak i grzewcze. W zależności od emitowanego promieniowania mają one różny wpływ na agamy. Ważne jest więc wcześniejsze zapoznanie się z dostępnymi informacjami, aby zapewnić mieszkańcowi terrarium jak najlepsze warunki.

Zakup odpowiedniej żarówki

żarówka do terrarium grzewczaDecyzję o kupnie zwierzęcia zawsze powinien poprzedzać okres zdobywania niezbędnej wiedzy o jego potrzebach. W przypadku agamy trzeba zdawać sobie sprawę między innymi z tego, że w jej nowym domu znaleźć się musi żarówka do terrarium grzewcza. Jest to uzasadnione tym, że jest ona gadem zmiennocieplnym, niezdolnym do samodzielnego utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Jego prawidłowy rozwój wspierany jest także przez odpowiednie promieniowanie UV. Dzieli się ono na trzy główne rodzaje: UVA, które polepsza samopoczucie tych gadów, a także poprawia ich zachowania socjalne; UVB, czyli najważniejszy dla agam rodzaj promieniowania i UVC, którego należy unikać za wszelką cenę. UVB odpowiada za właściwą syntezę witaminy D3. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe magazynowanie wapnia w organizmie, odpowiedzialnego za budowę kości. UVC natomiast jest silnie rakotwórcze i pod żadnym pozorem nie można wystawiać zwierzęcia na jego działanie. Idealne żarówki terrarystyczne dla agam powinny więc emitować zarówno ciepło, jak i odpowiedni rodzaj promieni UV. Na rynku rolę tę spełniają najczęściej metahalogeny. Ich dobór dokonany zgodnie z zaleceniami producenta i doświadczonych terrarystów, pozwoli na stworzenie idealnego środowiska dla gadów, zapewniając im właściwe dawki promieni, jak i tak zwaną „wyspę ciepła”, w której mogą się wygrzewać. Dzięki temu agamy będą mogły rozwijać się w prawidłowy sposób, gwarantujący im bezpieczne i długie życie.

Żarówki do terrarium dla agam muszą spełniać nie tylko rolę oświetlenia. Przede wszystkim, ze względu na to, że są to zwierzęta zmiennocieplne, żarówki wykorzystywane powinny być do stworzenia wyspy ciepła, która służy do wygrzewania się gadów. Poza tym żarówka taka powinna emitować odpowiednią ilość promieniowania UVA i UVB. Pierwsze odpowiada za samopoczucie zwierzęcia, drugie natomiast jest najważniejsze dla jego prawidłowego rozwoju. Gwarantuje ono właściwą syntezę witaminy D3, dzięki czemu rozwój kości przebiega poprawnie.