Preparaty przeciwkleszczowe dla kotów

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Preparaty przeciwkleszczowe dla kotów

Każdy właściciel kota wychodzącego doskonale wie, że w okresie wczesnej wiosny oraz jesieni pojawia się zdecydowanie najwięcej kleszczy. Wbijają się one w ciało kota i oczywiście mogą przenosić przeróżne niebezpieczne choroby. Wystarczy wspomnieć tutaj o boreliozie czy dirofilariozie. To drugie schorzenie nazywane jest inaczej heartworm disease i jak sama nazwa wskazuje, jest to pasożyt, który atakuje układ krwionośny, a lokalizuje się często w sercu, prowadząc do silnej anemii i zaburzeń w całym organizmie.

Krople, obroże i tabletki dla kotów

ochrona przeciw kleszczom dla kota wychodzącegoChoroba przenoszona jest właśnie przez kleszcze, które znajdują się również na terenie Polski. Pasożyty to Dirofilaria immitis oraz Dirofilaria repens. U kotów nie stwierdza się raczej takich chorób jak babeszjoza czy anaplazmoza – te są przenoszone przez kleszcze, ale pojawiają się u psów. Jak zabezpieczyć kota przez kleszczami, by te nie wbijały się i nie zwiększały ryzyka zakażenia śmiertelnie groźnymi chorobami? Opcji jest całkiem sporo. W sklepach zoologicznych oraz w gabinetach weterynaryjnych są dostępne preparaty, które chronią przed kleszczami. Wśród nich są preparaty lepsze i gorsze. Nadal najczęściej wybieranymi preparatami przeciwkleszczowymi są krople. Działają one nie tylko odstraszająco, ale również powodują, że kleszcz, który wbije się w ciało kota, umiera. W skład takich kropli wchodzi najczęściej fipronil. Taka ochrona przeciw kleszczom dla kota wychodzącego może być jednak za mała. Kleszcze z roku na rok coraz bardziej uodparniają się na różne preparaty przeciwkleszczowe. Istnieją też krople z innymi składnikami. Na pewno nie można stosować u kotów kropli dla psa, które często zawierają w swoim składzie permetrynę. Trzeba pamiętać, że dla kotów permetryna jest śmiertelnie toksyczna. Inną opcją zabezpieczania kotów przed kleszczami są obroże. Na rynku dostępne są obroże tańsze działające dwa cz trzy miesiące i droższe działające osiem miesięcy. Są też obroże ekologiczne, które zawierają tylko olejki eteryczne mające odstraszać kleszcze. Obroże nie są jednak polecane dla kotów wychodzących.

Są dla nich zbyt niebezpieczne, bo istnieje ryzyko powieszenia się na takiej obroży w trakcie biegania po krzakach czy drzewach. Koty bardzo często i szybko gubią tego typu obroże. Nowością na polskim rynku są tabletki, które działają nie tylko na kleszcze, ale też na pchły, nużeńce, świerzbowca. Zawierają w swoim składzie bezpieczne izoksazoliny, które nie wywołują działań niepożądanych. Są też zdecydowanie najbardziej skuteczne ze wszystkich dostępnych preparatów.