Profesjonalne systemy nawadniające

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Profesjonalne systemy nawadniające

Każdy z Państwa doskonale pamięta z lekcji biologii, że rośliny do swojego funkcjonowania wymagają systematycznego podlewania. Woda jest im niezbędna do przeprowadzania procesów fotosyntezy. Żyjemy w klimacie umiarkowanym więc na małą ilość opadów deszczu raczej nie możemy narzekać ale warto mieć na uwadze fakt, że mogą pojawić się dni gdy ziemi będzie brakowało dżdżu. W szczególności czujni w takich momentach muszą być rolnicy, którzy utrzymują się z uprawiania najróżniejszych roślin. Kilka dni suszy może sprawić, że ich plony będą o wiele mniejsze albo nawet nie pojawią się wcale.

Wydajny system nawadniania roślin

inteligentny system nawadnianiaTo jak ważną kwestią jest podlewanie roślin wiedzieli już ludzie w starożytności. Chyba każdy z nas słyszał o słynnych systemach melioracyjnych i akweduktach w starożytnym Rzymie. Woda była dostarczana od wieków zarówno do budynków mieszkalnych jak również do pól gdzie uprawiano różne warzywa czy zboża. W tamtych czasach technologia nie była tak rozwinięta jak dziś i nie można było cieszyć się automatycznymi systemami nawadniającymi jakie możemy obecnie bez większych problemów zakupić i zamontować w ogrodzie. Mnóstwo rolników pyta obecnie o inteligentny system nawadniania roślin, który będzie funkcjonował niemalże bez konieczności obsługiwania go przez użytkowników. Takich systemów obecnie powstaje bardzo dużo i posiadają one najróżniejsze czujniki. Jednym z takich czujników w tych systemach jest czujnik opadów. Dzięki niemu nie dochodzi do uruchomienia systemu nawadniającego w momencie gdy zacznie padać deszcz. Takie rozwiązania pozwolą na zaoszczędzanie energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia pomp oraz oszczędzana będzie woda używana do podlewania. Największym uznaniem cieszą się obecnie systemy kropelkowe. W tym przypadku woda doprowadzana jest na pola poprzez dużą ilość wężów a w różnych odległościach umieszczane są specjalne bagnety jakimi woda dostaje się do systemów korzeniowych. Takie rozwiązania pozwalają na najbardziej efektywne podlewanie upraw.

Drugim dość popularnym systemem nawadniania jest deszczownica. Ten rodzaj systemów jest stosunkowo prosty. Działa on w oparciu o prostą pompę, która tłoczy wodę do zraszaczy. Następnie woda ta rozprowadzana jest po określonym terenie. Przed zdecydowaniem się na zakup tego typu systemu warto mieć na uwadze fakt, że dojdzie tutaj do znacznego marnotrawienia wody, która podczas podlewania nie dotrze do gleby. W czasie bardzo dużych upałów może dochodzić również do skręcania liści na skutek szoku termicznego po podlaniu zimną wodą.