Rodzaje i zalety nawozów wapniowych

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Rodzaje i zalety nawozów wapniowych

Każdy rolnik, który uprawia dużo różnego rodzaju zbóż czy innego rodzaju produktów, powinien zdawać sobie sprawę, jaki rodzaj nawozu będzie najbardziej efektywny w stosunku do uprawianych przez niego roślin. Na pewno jednym z bardziej polecanych sposobów na nawożenie zbóż są tak zwane nawozy wapniowe, które dzielą się na kilka rodzajów. W dzisiejszym wpisie postaram się opisać różnicę między nimi, i wskazać, które będzie odpowiednie do konkretnego rodzaju upraw.

Rodzaje nawozów wapniowych

wapno nawozowe tlenkowe do zbożaNawozy wapniowe są jednymi z najczęściej polecanych sposobów na wzbogacanie upraw wszelkiego rodzaju zbóż. Należy jednak wiedzieć, jaki kryteriami należy się kierować, przy wyborze odpowiedniego nawozu tego typu. Pierwszy elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest zdecydowanie szybkość działania tych substancji, ściśle związana z jej składem chemicznym. W rolnictwie używa się obecnie trzech różnych rodzajów nawozów wapniowych – są to wapna tlenkowe, węglanowe oraz dolomitowe. Najszybciej działającym i zdecydowanie najczęściej polecanym jest wapno nawozowe tlenkowe do zboża. Jest to tak naprawdę odmiana wapna stosowana w budownictwie, o wzorze chemicznym CaO, którego działanie polega na bardzo szybkim zobojętnianiu jonów wodorowych gleby, przez co bardzo szybko nasyca się ona wypierając z niej szkodliwe dla upraw jony wodoru i glinu. Ten sposób nawożenia ma tez oczywiście swoje wady, a mianowicie zbyt reaktywne działanie. W wyniku oddziaływania tego nawozu, w glebie odkłada się silnie żrący wodorotlenek wapnia, które może szkodliwie oddziaływać na świeżo posiane uprawy. Nawóz ten, co udowodniło wiele badań, bardzo szkodliwie oddziałuje świeżo wchodzące rośliny/. Kolejne wady to zakłócanie naturalnych przemian mikrobiologicznych zachodzących w glebie, przez co następuje degradacja cennej próchnicy. Ostatni problem to wyjątkowo kłopotliwe użycie tego sposobu nawożenia, a mianowicie chodzi tutaj o to, że wapno bardzo mocno się pyli. Biorąc to wszystko pod uwagę, mimo poważnych zalet, korzystanie z wapna tlenkowego do nawożenia polecane jest jedynie w przypadku odkwaszania gleb ciężkich i zbitych.

Najczęściej stosowanymi nawozami wapniowymi do gleb normalnych jest wapno typu węglanowego, które działa co prawda nieco wolniej, ale jednocześnie mniej agresywnie. Rozpuszcza się ono w glebie w dużo mniejszym stopniu, nie zakłócając naturalnie zachodzących w niej przemian. Ostatnim typem wapna nawozowego jest wapno dolomitowe, które jest najmniej reaktywnym rodzajem wapna stosowanym w rolnictwie. Jego skuteczność działania jest raczej niewielka, a czasem trzeba poczekać na rezultaty nawet kilka lat. Jest ono jednak stosowane ze względu naw zbogacanie gleby w cenny magnez.