Rodzaje kurtyn dymowych

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Rodzaje kurtyn dymowych

W trakcie pożaru jednym z największych zagrożeń, jakie powstają dla zdrowia i życia ludzi, jest dym. Musimy skutecznie reagować na jego powstawanie, na przykład aktywując systemy oddymiające. Z ich pomocą możemy skutecznie pozbyć się dymu z pomieszczenia, w którym się znajdujemy. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo, warto jednak pomyśleć też o pasywnych systemach ochrony przeciwpożarowej na wszelki wypadek.

Jaki rodzaj kurtyn dymowych wybrać do biurowca?

stałe kurtyny dymoweDobrym elementem takiej pasywnej ochrony, który można często spotkać w wielu miejscach, są stałe kurtyny dymowe. Zapewniają one bardzo wysoki poziom zabezpieczenia się przed dymem w wypadku pożaru. Jak działają takie kurtyny? Oddzielają od siebie różne sekcje budynku, na przykład piętra, oraz kierują dym w stronę systemów oddymiania. Dzięki temu, że nie będzie się on mógł rozprzestrzeniać mienie znacznie więcej czasu, zanim się ochłodzi i zacznie stanowić poważne zagrożenie dla ludzi, którzy znajdą się na jego drodze. Dym bywa czasem bardziej groźny od samego ognia. Powstaje jako efekt uboczny reakcji utleniania się paliwa w pożarze. Jest to przede wszystkim tlenek węgla, ale nie tylko. Może zawierać też różnego rodzaju substancje chemiczne, które też są szkodliwe i trujące dla naszego organizmu. Warto więc o tym pamiętać, gdy będziemy się zastawiać nad tym, jaki system przeciwpożarowy powinniśmy wybrać do naszego biurowca lub budynku użyteczności publicznej, jeżeli jesteśmy jego zarządcami. W sytuacji pożaru kurtyny dymowe skutecznie odcinają dopływ tlenu do pożaru oraz hamują rozprzestrzenianie się szkodliwego dymu po reszcie budynku. można je spotkać szczególnie przy klatkach schodowych, ale nie tylko. Takie zabezpieczenie ma na celu szybkie i skuteczne odizolowanie tej części budynku, w której szaleje ogień. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które ze względu na swoją skuteczność cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto postawić na stałe kurtyny dymowe jako skuteczny system zabezpieczeń.

W budynku, w którym pracujemy, oprócz takich zabezpieczeń jak kurtyny dymowe, muszą też być ustalone odpowiednie przepisy przeciwpożarowe, które mówią nam o tym, co mamy zrobić, żeby móc szybko i skutecznie ewakuować się z budynku. Dzięki temu możliwe jest uratowanie się przed pożarem, który może własnie rozprzestrzeniać się w pozostałych sekcjach budynku. Ważne jest, żeby wiedzieć, jakiego rodzaju środków ochrony przed pożarem możemy używać w danej chwili, gdyż od tego może zależeć nasze życie.