Rodzaje rolet wewnętrznych

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Rodzaje rolet wewnętrznych

 

Rolety wewnętrzne to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą funkcjonalność. Pozwalają one uchronić wnętrza przed nadmiernym wnikaniem promieni słonecznych, zapewniają poczucie prywatności i stanowią doskonałą dekorację okna, która uzupełnia aranżację pomieszczenia. Na rynku znajdziemy jednak bardzo duży wybór rozwiązań – różniących się funkcją, sposobem montażu i stylistyką. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, aby wybrać idealne rolety materiałowe do domu, mieszkania lub biura.

Jak wybrać najlepsze rolety?

rolety okienne w malborkuRolety materiałowe pozwalają regulować światło wpadające do pomieszczeń. Gdy zależy nam na wysokim poziomie zaciemnienia, warto wybierać rolety z tkanin podgumowanych. Dobrze sprawdzą się one w mieszkaniach na parterze czy sypialniach z oknem wychodzącym na wschód (w ten sposób unikniemy pobudki przez intensywne promienie słońca wnikające do pokoju). Dobre zaciemnienie (ale nie 100%) pozwolą uzyskać również rolety z grubszych tkanin o ciasnym splocie i w ciemnych kolorach. Jasne, cienkie materiały sprawdzą się, gdy lubimy dobrze doświetlone wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tkanin podgumowanych, nawet białe czy kremowe rolety, zapewnią wysoki poziom zaciemnienia. Jeśli interesują nas rolety okienne w Malborku, warto dokładnie rozejrzeć się po tamtejszym rynku. Producenci proponują bardzo duży wybór osłon okiennych. Poszczególne rodzaje rolet materiałowych różnią się estetyką i funkcjonalnością. Do najpopularniejszych rolet wewnętrznych należą rolety dzień-noc, ekranowe, rzymskie, austriacki oraz plisowane. Rolety dzień-noc składają się z dwóch warstw materiału, które nachodzą na siebie. Jeden z pasów jest wykonany z tkaniny zaciemniającej (o wyższej gęstości), a drugi z materiału o mniejszej przepuszczalności światła. Pomiędzy pasami pozostawione są przerwy. Takie osłony prezentują się bardzo elegancko, a zarazem pozwalają wygodnie sterować poziomem światła wpadającego do pomieszczenia. Osłony ekranowe to jedne z najpopularniejszych rolet materiałowych, które dobrze sprawdzą się zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i biur. Tworzy je zwijany pas materiału (najczęściej producenci wykorzystują PCV, poliester, a rzadziej włókno szklane). Rolety rzymskie to nawijane na rolkę fałdy tkaniny. Konstrukcja zaprojektowana jest w taki sposób, że podczas jej zwijania tworzą się ozdobne fale. Materiał nie okręca się tutaj wokół wałka, ale jest podnoszony na wybraną wysokość przez sznurki (umieszczone po bokach osłony). Rolety austriackie to dekoracyjne rolety podnoszone za pomocą sznurków – podobnie, jak kurtyny w teatrach. Najpopularniejsze są osłony z cieniutkiego woalu, zdobione falbanami, które mają bardzo dekoracyjny charakter (nie zapewnią one zaciemnienia wnętrza).

Podczas doboru rolet, warto zwrócić uwagę również na sposób montażu. Rolety okienne w kasecie aluminiowej montuje się do ramy okiennej. Kasety należy przykręcić do ramy za pomocą wkrętów. Rolety bez wiercenie nie są jednak całkowicie bezinwazyjne – podczas ich montażu powstają drobne otwory w ramie okna. Rolety wolnowiszące montuje się zazwyczaj do nadproża nad wnęką okna. Musimy jednak pamiętać, że ten sposób montażu sprawdzi się tylko wtedy, gdy zwinięta roleta nie będzie zawadzać o skrzydło okienne (nadproże musi być wysokie).