Systemowe ustawienia hellingerowskie

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Systemowe ustawienia hellingerowskie

Na pewno udało nam się zauważyć, że w ostatnim czasie panująca na świecie sytuacja nie wpływa korzystnie na naszą kondycję psychiczną. Okazuje się bowiem, że życie w ciągłym stresie, trudna sytuacja zawodowa, a często i prywatna, okres jesienno-zimowy, który wiąże się ze spadkiem naszego nastroju oraz napięta sytuacja społeczna i polityczna sprawiają, że wpadamy w trudny nastrój, często dołując się negatywnymi myślami. Nie radzimy sobie z codziennymi trudnościami, w związku z czym zaczynamy szukać fachowej pomocy.

Czym są ustawienia systemowe Berta Hellingera?

pomocne ustawienia hellingerowskieNaszym pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja ze znajomymi, przyjaciółmi i próba samodzielnego radzenia sobie z problemem. Często jednak takie działania przynoszą skutek na krótki czas, a my oczekujemy trwałej zmiany i uporania się z problemami. Warto tutaj więc poszukać pomocy specjalisty. Zazwyczaj myślimy wtedy o psychologu, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jego terapia daje efekty dopiero po kilku tygodniach, a osoby, które szukają pomocy zazwyczaj potrzebują poprawy znacznie szybciej. Na szczęście psychologia jest dziedziną, która rozwija się bardzo szybko, w związku z czym obecnie mamy dostęp do wielu nowoczesnych form terapii. Jedną z nich jest terapia systemowa Berta Hellingera. Twórca tej metody oparł się na tezie, że wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych lub też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. Twierdzi on, że te więzi wpływają na nasze codzienne życie, funkcjonowanie w społeczeństwie, a także na postrzeganie przez nas problemów dnia codziennego. Jeśli więc naprawimy nasze więzi rodzinne i zmienimy nasze podejście to rozwiążą się nasze codzienne problemy. Warto wiedzieć, że pomocne ustawienia hellingerowskie to terapia grupowa, w której uczestnicy wcielają się w role poszczególnych członków naszej rodziny. Następnie osoba poddawana terapii krótko, w kilku zdaniach, opisuje swój problem, a prowadzący terapię ustawia członków grupy w przestrzeni w taki sposób, aby symulowało to relacje panujące pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.

Osoba prowadząca terapię zaczyna zadawać poszczególnym członkom grupy trafne pytania, dzięki czemu są oni w stanie bardzo zaangażować się w odgrywaną rolę. To sprawia, że dzielą się oni swoimi odczuciami związanymi z daną sytuacją, emocjami, przemyśleniami, a także mówią, czemu postępują w taki, a nie inny sposób. Pytania te są w stanie również wywołać różne emocje, dzięki czemu podczas terapii członkowie mogą zacząć się śmiać, czy też wzruszą się. Taka terapia przynosi efekty już po jednym, czy dwóch spotkaniach.