Szczelne okna

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Szczelne okna

Jednym z najważniejszych elementów architektonicznych domu są niewątpliwie okna. Zatem ich montaż musi być przeprowadzany dokładnie i z zachowaniem określonych reguł, ponieważ nawet okna o najlepszych właściwościach mogą stracić swoje cechy, gdy są nieprawidłowo zamontowane. Mimo wszystko podczas montażu często dopuszczamy się małych błędów, które dopiero z czasem wpływają na późniejsze funkcjonowanie okien. Tak więc należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Jak zamontować prawidłowo okna?

serwis okien gdańskMontaż okien to zdecydowanie proces kilkuetapowy. Przy ich instalacji warto zwrócić szczególną uwagę na profil okienny, zestaw szybowy oraz okucia. Jeśli interesuje nas serwis okien Gdańsk to idealne miejsce, gdzie znajdziemy wielu specjalistów w tej dziedzinie. Fachowcy zdecydowanie doradzą nam w wielu ważnych kwestiach. Warto wiedzieć, że do okien wewnątrz ramy na całym obwodzie skrzydła montuje się obecnie okucia obwiedniowe. Cała ta konstrukcja zapewnia odpowiednią szczelność, ponieważ skrzydło powinno być bardzo dokładnie dociśnięte do ościeżnicy. Z pewnością specjaliści sprawdzą, czy okucia działają prawidłowo. W tym celu należy otworzyć i zamykać przeszklenia, a przy otwartym oknie należy obrócić klamkę. Skrzydło okienne powinno się otwierać swobodnie bez użycia siły i o nic nie haczyć. W przypadku, gdy nie jest to takie łatwe, można wywnioskować, że zasuwnica jest przerwana i należy ją wymienić. Klamka może się obracać ciężej tylko przy oknach antywłamaniowych. Istotne są również profile i szyby. Najkrócej mówiąc, profil okna to konstrukcja, która trzyma szybę i jest jednym z najważniejszych elementów – decyduje, czy okno ma dobre właściwości termoizolacyjne. Najbardziej popularne i co za tym idzie, najczęściej kupowane, są białe okna. Niemniej jednak kolor to tylko upodobania właściciela. Należy więc sprawdzić, czy profile nie są zarysowane. Może zdarzyć się tak, że na zgrzewach profili widoczne będzie poszarpanie okleiny. Poza tym powinniśmy sprawdzić, czy szyby nie są porysowane. Pamiętajmy, że okna są wizytówką naszych mieszkań i domów. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu położenia okna, a dokładniej odchyłek okien od pionu i poziomu. Poziomica nie musi wskazywać idealnie środka, ale powinna mieścić się między kreskami. Dopuszczalne odchyłki pionowe i poziome ustawienia okna przy długości elementu do 3,0 m wynosi do 1,5 mm. Odchylenia można też sprawdzić w inny sposób – otwierając okno, które powinno pozostać w tej samej pozycji, czyli nie powinno się samo otwierać lub zamykać.

Warto także pamiętać o docisku okna, ponieważ odpowiada on za właściwości termoizolacyjne. Siłę docisku możemy łatwo sprawdzić przy pomocy kartki papieru. Wkładamy ją pomiędzy ramę i skrzydło okienne, a następnie zamykamy okno. Jeżeli kartkę da się wyjąć z łatwością, wtedy należy wyregulować docisk skrzydła do ramy. Wszystkie te kwestie są bardzo ważne już na etapie montażu okien. Dzięki temu możemy się cieszyć solidnymi i szczelnymi oknami.