Szybkie tulejowanie maszyn budowlanych

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Szybkie tulejowanie maszyn budowlanych

Stan sworzni i tulei to istotny czynnik prawidłowego funkcjonowania maszyny budowlanej. Podstawą sprawnego działania maszyny jest jej regularne użytkowanie oraz szybka naprawa powstałych usterek. Szybkie i efektywne zapobieganie usterek w perspektywie jest dużo tańsze i mniej czasochłonne niż niż usuwanie awarii wynikających z braku codziennej obsługi i zaniedbań z tym związanych. 

Co daje tulejowanie maszyn?

tulejowanie maszyn budowlanychJedną z codziennych czynności, która nie zawsze jest wykonywana, jest smarowanie wszystkich sworzni do koparek pracujących w tulei. Sworznie i tuleje do koparek mają być przede wszystkim odporne na ścieranie. Należy upewnić się, że tuleje i sworznie są wykonane z wysokogatunkowej stali. Ich twardość powinna mieścić się pomiędzy 50 – 60 HRC, a średnice dobrane są tak, aby po złożeniu ze sobą nie było wyczuwalnego luzu oraz ich obrót względem siebie nie był utrudniony. W większości tulei jaki i sworzni są wytłoczone specjalne kanały utrzymujące smar. Przy regularnym uzupełnianiu smaru w punktach kontaktu zużycie części jest znacznie mniejsze. Tulejowanie maszyn budowlanych ma za zadanie usunięcie niepotrzebnych luzów w łączeniach. Po wybiciu sworznia i usunięciu starych tulei ukazuje się nam otwór wydrążony w konstrukcji regenerowanego urządzenia. Wytaczarki mobilne dają nam możliwość przeprowadzenia regeneracji choćby u klienta. Aby przystąpić do pracy należy usunąć wszystkie sworznie i tuleje. Następnie zdemontować niezależne elementy. Po przygotowaniu miejsca do pracy operator wytaczarki ustawia i centruje urządzenie, po czym przytwierdza do np. ramy w linii prostej do otworów. Po przyspawaniu elementów mocujących narzędzie do ramy możemy przystąpić do roztaczania otworów. Po uzyskaniu poprawionego kształtu otworu musimy go zmierzyć i zapisać wymiary dla tokarza, aby mógł on wykonać odpowiednie tuleje. Wedle potrzeby tuleje mogą być zwykłe, hartowane lub z brązu wykonane. Wykonana tuleja posiada system smarowania. W niektórych przypadkach istnieje potrzeba zrobienia podtoczenia na uszczelnienia etc.

Usunięcie luzów w maszynach bądź urządzeniach, stacjonarnych jak i mobilnych, ma znaczący wpływ na żywotność zarówno maszyn, tulei, sworzni oraz wszystkich podzespołów i elementów z nimi współpracujących. Małe luzy, powodują że sworznie obracają się i wchodzą w ruch radialny, gdzie przed każdym ruchem muszą dojść do ścianki tulejki, która będzie dla nich oparciem w następnym cyklu roboczym. Te dodatkowe naprężenia zaczynają wytwarzać ciśnienie w miejscach kontaktu, co przyspiesza zużycie.