Termoizolacja pianką PUR

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Termoizolacja pianką PUR

Zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniach to bardzo ważna kwestia. Wiele osób, które zapomniało zastosować w swoich domach termoizolację obecnie odczuwa tego skutki. W szczególności bardzo ważne jest to aby w odpowiedni sposób ocieplić nasze ściany. Jednak nie tylko one są ważne. Bardzo duża ilość ciepła może uchodzić poprzez górne partie budynku, którymi są poddasza. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu metod, które pozwolą na efektywne ich docieplenie. 

Efektywna izolacja pianą 

ocieplanie pianką - mazowieckieOcieplanie poddaszy niegdyś było realizowane przede wszystkim przy użyciu styropianu. Również wykorzystywano do tego zadania wełnę mineralną. Jednak takie ocieplanie stwarzało też pewne ograniczenia. Mianowicie wełnę mineralną bardzo trudno było nakładać na ściany i na poddaszu można było zastosować ją jedynie na posadzce. Ze styropianem było w zasadzie podobnie. Obecnie dostępne są pewne rozwiązania, które pozwalają na bardzo dokładne ocieplenie poddasza przy małych ograniczeniach. Jedną z takich metod jest chociażby ocieplanie pianką – Mazowieckie jest zaś jednym z tych województw, w którym z łatwością znaleźć możemy sprawdzone firmy zajmujące się tego typu zadaniami. Pianka wykorzystywana do tego typu zabiegów to pianka poliuretanowa. Obecnie dzieli się ona na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest pianka o strukturze zamkniętokomórkowej. Taka pianka nie przepuszcza niczego i świetnie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Jednak często budujemy też takie konstrukcje gdzie ważne jest aby jej elementy oddychały. W związku z tym w takich przypadkach stosuje się piankę o strukturze otwartokomórkowej. Ten rodzaj pianki pozwala na efektywne odprowadzanie pary wodnej. W efekcie konstrukcja oddycha ale jednak ciepło jest zatrzymywane w jej wnętrzu. Warto podkreślić, że ten rodzaj pianki skutecznie przepuszcza parę wodną. Dzięki temu nie ma obaw o to, że pomiędzy warstwą termoizolacyjną a ścianą budynku powstawać będą mostki termiczne. Od nich często zaczynają się poważniejsze problemy takie jak chociażby powstawanie pleśni i grzybów na ścianach. 

Na ten moment piankę poliuretanową wykorzystywać można na najróżniejszych konstrukcjach. Z powodzeniem można używać jej do ocieplenia ścian w budynkach wykonanych z drewna jak i w tych murowanych. Od dłuższego czasu słyszy się również o sprawdzonych metodach pozwalających na wykorzystywanie pianki poliuretanowej do ocieplenia domków szkieletowych. W tym momencie warto podkreślić, że pianka PUR jest bardzo lekka przez co nie będzie dodatkowo obciążać konstrukcji.