Uniwersalność zastosowań uszczelek płaskich

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Uniwersalność zastosowań uszczelek płaskich

Niewiele jest urządzeń czy mechanizmów, których funkcjonowanie obędzie się bez uszczelek płaskich. Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie prostych urządzeń AGD oraz całych skomplikowanych układów. Trudno sobie wyobrazić nieszczelną instalację wodną w domu czy przeciekające okno. Uszczelki płaskie pełnią bardzo ważną rolę w wielu dziedzinach gospodarki i wytwarzane są z coraz lepszych materiałów, które pracują w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Do ich produkcji wykorzystuje się najnowsze technologie.

Cechy uszczelek płaskich

Uszczelki płaskieBazując na świetnych właściwościach chemicznych i fizycznych pewnych materiałów wykorzystano je do produkcji uszczelek płaskich. Najlepsze surowce, które znalazły zastosowanie do produkcji uszczelek to: kauczuk, silikon, teflon, PVC lub różne kombinacje tych materiałów ze sobą lub innymi komponentami. Bardzo ciekawe są uszczelki płaskie z teflonu PTFE z dodatkami włókna szklanego i włókien węglowych. Pierwsze mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, a drugie odporność na temperaturę w zakresie od -260 do +260 st.C. Można stosować obie domieszka naraz. Uszczelki płaskie też funkcję izolacji termicznej i występują w firmie powłok uszczelniających. Produkowane są na ogromną skalę w zależności od późniejszego zastosowania i potrzeb. Dużą grupę stanowią uszczelki płaskie gumowe i silikonowe. Są one bardzo precyzyjnie wycinane przez specjalistyczne maszyny CNC, które można programować dla uzyskania pożądanego kształtu. Uszczelki płaskie wytwarzane są w różnych grubościach zgodnie z parametrami ciśnienia i temperatury jakie mają wytrzymać. Nowe technologie pozwalają na uzyskanie ze wszystkich materiałów z jakich są produkowane uszczelek bardzo wytrzymałych. Te walory sprawiają, że uszczelki znajdują coraz nowsze zastosowania. Odpowiedni dobór komponentów do produkcji uszczelek płaskich pozwala na ich stosowanie w bardzo agresywnych chemicznie środowiskach. Odpowiednie uszczelki kauczukowe z gatunku NBR są odpowiednie do kontaktu. Gatunek N-RL spełnia wysokie wymogi do kontaktu z żywnością, a EPDM do kontaktu z wodą. Produkuje się też uszczelki tzw. koekstrudowane, które łączą w sobie dwa stopnie twardości jeśli to konstrukcyjnie konieczne. Generalnie ogół materiałów stosowanych do produkcji uszczelek w odpowiednich konfiguracjach posiada zezwolenie do kontaktu z żywnością. Wszystkie Uszczelki płaskie przy montażu nie wymagają użycia materiałów klejących. Cechuje je duża przyczepność i gładkość powierzchni przez co ściśle przylegają do izolowanych powierzchni . Na rynku występują w różnych kolorach choć najczęściej spotykany to czarny,czerwony i niebieski i biały. Wiele firm produkcyjnych wycina uszczelki płaskie i inne pod indywidualne zamówienie klienta dopasowując ja do kształtu i rodzaju szczelności.

Budując małe, domowe urządzenia i ogromne linie przesyłowe i maszyny konstruktorzy dopasowują w swojej koncepcji odpowiednie uszczelki. Najczęściej patrząc na działające instalacje nie zdajemy sobie sprawy, że ich działanie zależy od zastosowania uszczelek. Bez nich nie zadziała najbardziej wymyślne i naszpikowane elektroniką urządzenie.