W czym mogą pomóc terapie małżeńskie?

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

W czym mogą pomóc terapie małżeńskie?

Komunikacja międzyludzka potrzebna jest w każdej relacji. Jest niezbędna w rodzinie, w pracy, w przyjaźni. Czasem niełatwo ją uzyskać, gdy spotykamy się z grupą ludzi o zupełnie odmiennym od nas światopoglądzie. Czasem jednak problem z komunikacją pojawia się w najbliższych relacjach. Nie możemy porozumieć się z ojcem, siostrą czy współmałżonkiem. Problem z porozumieniem się w małżeństwie jest niestety bardzo częsty. Wzrasta ilość separacji i rozwodów. Psychologowie i psychoterapeuci apelują, żeby podejmować próbę skomunikowania.

Czy warto korzystać z terapii małżeńskiej?

terapia małżeńska w PoznaniuPorozumienie w małżeństwie jest szczególnie trudne ze względu na to, że przebywamy razem wiele godzin dziennie, pod jednym dachem, żyjąc jednym rytmem i kierując się podobnymi wartościami. Jesteśmy jednak dwojgiem organizmów i zdarzają się sytuacje, w których mamy odmienne podejście i żadne z nas nie daje się przekonać argumentom drugiego. Często bywa też tak, że tych argumentów nie ma. Zakładamy, że stawiamy na swoim, niezależnie od tego, jak czuje się z tym ta druga osoba. Mówi się też, że czasem miłość wygasa lub pojawia się w  naszym życiu ktoś inny. Niezależnie od przyczyny problemów z porozumieniem warto skorzystać z pomocy specjalisty. Od dość dawna dostępna jest terapia małżeńska w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i innych większych miastach znajdziemy kilkadziesiąt miejsc, w których można z niej skorzystać. Są to prywatne gabinety psychologiczne, ale też poradnie katolickie czy przyszpitalne. Terapii jednak musza chcieć poddać się obie osoby. Tylko obupólna zgoda ma szansę zjednoczyć te osoby w rozmowie. Przede wszystkim na sesje chodzi się we dwójkę. To czas, żeby skonfrontować swoje zdanie i często wypowiedzieć to, co się czuje w różnych życiowych sytuacjach. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że swoim słowem czy zachowaniem kogoś ranimy. A czasami zmieniając niewielkie przyzwyczajenia, możemy znacznie poprawić relacje. Psychoterapeuta jest pewnego rodzaju rozjemcą, który studzi emocje, zadaje trafne pytania, prowadzi rozmowy ku wyjaśnieniu.

Terapia małżeństwa nie powinna być niczym wstydliwym. To próba dojścia do porozumienia z pomocą profesjonalisty. To często jedyny sposób, aby uniknąć separacji czy nawet rozwodu. Warto spróbować najpierw szczerej rozmowy i wyjaśnienia sobie, skąd biorą się nasze frustracje. Psychoterapeuta zobowiązany jest dochować tajemnicy spotkań – wszystko więc pozostaje w gabinecie. Terapie bardzo często budują pierwszą nić porozumienia, która z czasem przywraca związkowi dawną komunikację.