Właściwie sztauowanie, czyli rozmieszczenia kontenera na statku

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Właściwie sztauowanie, czyli rozmieszczenia kontenera na statku

Transport ma dziś wiele twarzy, ale nadal nie zrezygnowaliśmy z tej, która ma już dziesiątki tysięcy lat, czyli transportu morskiego. Po dzień dzisiejszy wykorzystujemy to narzędzie do transportu, dlatego też nadal musimy się rozwijać w elementach odpowiedniego zabezpieczania transportowanego ładunku. To od nas zależy, jak wykorzystamy współcześnie transport i możliwości morskie, dlatego warto mieć wiedzę w zakresie właściwego rozmieszczania ładunku na statkach morskich, popularnych dziś kontenerowców.

Rozkład kontenerów na statku ma znaczenie

właściwe sztauowanie konteneraWiele osób może zastanawiać się, dlaczego kontenery na statkach są tak dokładnie poustawiane. Nie potrzeba tutaj filozofii, ponieważ podstawą takiego planowania jest stabilność statku morskiego, a co najważniejsze, wykorzystanie jak największej ilości miejsca do tego, aby ładunki na statku zmieściły się w większej ilości. Kontenerowce właśnie na tym zarabiają, czyli na przewożeniu kontenerów. Kluczowej jest jednak tutaj właściwe sztauowanie kontenera, czyli przekładając na prosty język, czynność, która jest wykonywana jeszcze przed tym, zanim statek opuści port. Pływając po morzach mogliśmy z bliska lub z daleka zobaczyć wielkie kontenerowca, które właściwie równo były obładowane niezliczoną dla nas ilością kontenerów. Sam fakt, że taki statek nie tonie, przy tak ogromne ilości ton na swoim pokładzie już mógł wprawiać nas w swego rodzaju zaciekawienie, ale jest jeszcze coś, co potrafi przykuwać oko, a mianowicie dokładnie ustawione kontenery. Takie ustawianie jest określane mianem sztatuowania i wymaga niezwykłej precyzji. Kontener musi dokładnie znaleźć się na kontenerze, ponieważ dopiero wtedy tworzy odpowiednią całość. Taka precyzja ustawienia kontenerów na statku to ogromna praca wielu osób i warto to sobie uświadomić, jeśli zdarzy się nam widzieć ogromne kontenerowce na pełnym morzu, czy też w samym porcie. Taki odpowiedni rozkład kontenerów na statku ma ogromne znaczenie, ponieważ stanowi to również bezpieczeństwo takiej podróży. Nierówno ułożone pakunki mogą spowodować przechył, a w rezultacie niebezpieczne sytuacje na pełnym morzu, co może prowadzić do katastrofy morskiej.

Sztatuowanie jest bardzo ważnym elementem podczas załadunku kontenerowców. Dziś do tego celu wykorzystuje się konkretny, ciężki sprzęt, ale jest to też praca pojedynczych osób, które muszą doglądać dokładne ustawianie kontenerów. Oko człowieka ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego warto  odpowiednio planować tego typu przedsięwzięcia, aby wszystko było zrealizowany w profesjonalny sposób.