Wszystko co trzeba wiedzieć o tokarkach

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Wszystko co trzeba wiedzieć o tokarkach

Generalnie tokarka to nic innego jak obrabiarka, która obraca lub toczy metalowe detale wokół osi obrotu, podczas gdy specjalne narzędzia skrawają metal, co nadaje mu ostatecznej formy symetrycznej części lub całkowitego komponentu.

Ogólna charakterystyka tokarki

tokarki mazakNowoczesne tokarki to zazwyczaj urządzenia numeryczne sterowane komputerowo, czyli tzw. maszyny CNC. To znaczy, że działają dokładnie tak, jak zaprogramuje je konkretny operator. Toczenie to proces, który można swobodnie przeprowadzić na powierzchni zewnętrznej detalu lub bezpośrednio w jego wnętrzu, na przykład podczas wytaczania. Za pomocą innowacyjnej tokarki można przeprowadzić wiele różnych procesów toczenia, do czego zaliczyć można toczenie zgrubne, toczenie wykańczające, wytaczanie, obróbkę czołową, rowkowanie, gwintowanie, radełkowanie czy nawet przecinanie. Ogólnie tokarki i centra tokarskie mają wiele zastosowań w procesie produkcyjnym, gdyż pozwalają na tworzenie odpowiednio zaokrąglonych części i komponentów o różnych rozmiarach. Części toczone stanowią często jedynie fragment ostatecznego układu lub całego podzespołu. Mogą nimi być chociażby sworznie tłoków silnika samochodowego czy złącza do rurociągów podwodnych albo wałki do silników lotniczych. Przy użyciu takiej tokarki można skrawać wiele różnych materiałów, czyli np. metali takich jak mosiądz, stal nierdzewna i miedź, po bardziej złożone materiały, a w tym chociażby nadstopy w rodzaju inconelu. W ostatnich czasach zaczęła rosnąć popularność również kompozytów takich jak włókno węglowe, które jest często wykorzystywane do produkcji różnorodnych podzespołów lotniczych. Dzięki temu, że na rynku znajduje się coraz więcej producentów, wybór takiego sprzętu jest naprawdę szeroki i można go dobrać nie tylko pod swoje konkretne umiejętności, ale również taką propozycję, która będzie posiadać najbardziej spełniające oczekiwania funkcje. Tokarki Mazak szczególnie zasługują na uwagę, dzięki swoim podstawowym właściwością, które spełniają nawet najwyższe kryteria. Nie dość, że ich jakość jest naprawdę wysoka to dodatkowo bez większego problemu nadadzą się do większości prac i doskonale się sprawdzą. Wybór tokarki jednak zależy od jej konkretnego zastosowania, czyli innymi słowy od rodzaju, złożoności i rozmiarów produkowanego komponentu. Stąd też wynika, że wybór najlepszego produktu jest kwestią indywidualną.

Dzisiejsze tokarki mogą służyć też do innych operacji, chociażby do frezowania pryzmatycznego lub prostopadłościennych elementów, gdy detal jest nieruchomy a narzędzie wykonuje skrawanie. Różnorodność operacji zależy od konkretnego modelu danego producenta.