Wygodne systemy nawadniające

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Wygodne systemy nawadniające

Woda, promienie słoneczne i odpowiednia ilość składników odżywczych to trzy podstawowe elementy potrzebne każdej roślinie do życia. Jeśli zatem planujemy uprawę roślin w ogrodzie, na działce czy na polu uprawnym, pamiętajmy, że jej powodzenie będzie zależało od tego, czy jesteśmy w stanie spełnić te trzy podstawowe warunki. O ile na ilość światła słonecznego nie mamy zbyt dużego wpływu (poza wyborem najbardziej odpowiedniego miejsca na uprawę), o tyle dwa pozostałe elementy są zależne właśnie od nas.

Sposoby nawadniania upraw

system do nawadniania warzywWoda oraz zasilanie składnikami odżywczymi w postaci odpowiednich nawozów we właściwych ilościach to dwa najważniejsze obowiązki każdego, kto chce się zmierzyć z własną uprawa roślin, warzyw czy owoców. Oczywiście prócz tego równie ważne są zabiegi pielęgnacyjne, takie jak plewienie chwastów, oczyszczanie roślin z martwych bądź chorych części, walka z ewentualnymi chorobami lub szkodnikami, podcinanie, skracanie pędów. Najważniejsze jest jednak zapewnienie odpowiedniej ilości wody podawanej regularnie i we właściwych ilościach. Jeśli przesuszymy rośliny, czasem można je jeszcze odratować. Jeśli natomiast wody będzie za dużo, a system korzeniowy zacznie gnić, najczęściej kończy się to obumarciem rośliny. Sprawa jest szczególnie ważna w przypadku uprawy warzyw, ponieważ to od ich właściwego nawadniania zależeć będzie jakość i ilość plonów. Jeżeli trudno nam ocenić, ile wody potrzebują uprawiane przez nas rośliny, bądź wielkość upraw jest zbyt duża na podlewanie ręczne, warto rozważyć system do nawadniania warzyw, który bardzo precyzyjnie będzie dozował ilość wody naszym uprawom. Taka instalacja bardzo często używana jest na dużych polach uprawnych, ale także w niewielkich ogródkach warzywnych, na działkach czy w szklarniach. System do nawadniania warzyw składa się z przewodów (rur) doprowadzających wodę od punktu poboru do miejsca uprawy oraz z rurek zakończonych odpowiednimi dozownikami, które bezpośrednio nawadniają rośliny. Woda może być podawana „od góry” za pomocą zraszaczy, lub „od dołu” przy pomocy linii kroplujących.

Linie kroplujące używane są wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z roślinami o delikatnych liściach, wrażliwych na choroby grzybowe czy poparzenia słoneczne. Pozwalają one na podawanie wody bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny, dzięki czemu utrzymują stałą wilgotność gruntu. Zraszacze natomiast podlewają rośliny w podobny sposób, jak opady atmosferyczne, trzeba jednak zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie tak, aby woda docierała w każdy zakątek uprawianego terenu.