Zabiegi rehabilitacyjne pomocne w przypadku endoprotezy biodra

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Zabiegi rehabilitacyjne pomocne w przypadku endoprotezy biodra

Wszczepienie protezy stawu biodrowego jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na zastąpieniu chorej tkanki chrzestnej i kości sztuczną protezą. Obecnie stosowane są różne rodzaje endoprotez, do których należą endoprotezy cementowe, bezcementowe oraz hybrydowe. Zniszczenia stawu biodrowego są częstą przyczyną dużego bólu, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Jest to poważny problem, gdyż osoby takie mają znacznie obniżoną jakość życia. W wielu przypadkach konieczny okazuje się zabieg wszczepienia sztucznego stawu, który często jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Korzyści z wczesnej rehabilitacji po endoprotezie biodra

rehabilitacja - endoproteza biodraZabieg ten wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym, trwa zazwyczaj do dwóch godzin, a po jego zakończeniu konieczna jest odpowiednia rehabilitacja – endoproteza biodra jest zabiegiem, który znacznie poprawia komfort życia pacjentów i pomaga im wrócić do pełnej sprawności. Ważne jest jednak odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne. W pierwszej dobie po zabiegu pacjenci zazwyczaj wykonują ćwiczenia izometryczne, oddechowe, są pionizowani, a także zaczynają chodzić. Z czasem ćwiczenia są rozszerzone, dzięki czemu w czwartej dobie pacjenci mogą już poruszać się samodzielnie przy wykorzystaniu kul łokciowych. Ważne jest, by pacjenci używali pończoch elastycznych, a także różnego rodzaju preparatów doustnych, których zadaniem jest zapobieganie chorobie zakrzepowej. Po opuszczeniu szpitala pacjenci powinni kontynuować rehabilitację, a plan działania musi być zawsze indywidualnie dostosowany do każdego przypadku. Zależy bowiem od takich czynników, jak sprawność i wiek chorego, a także waga ciała oraz stan zdrowia. Bardzo pomocne w powrocie do pełnej sprawności są także pobyty w sanatorium, gdzie pacjenci mogą korzystać z różnego rodzaju zabiegów rehabilitacyjnych, które są bardzo skuteczne.

Należą do nich krioterapia, która polega na leczeniu zimnem, skutecznie likwiduje stany zapalne i ból. Warto wykorzystać także wody lecznicze, a także kąpiele borowinowe. Wielu pacjentów korzysta także z ćwiczeń w basenie, które możliwe są wówczas, kiedy rana już się zagoi. Stosowane są także okłady parafinowe, gdyż leczenie ciepłem wspiera proces ukrwienia skóry wokół stawu biodrowego, a także skutecznie likwiduje dolegliwości bólowe. Do innych działań rehabilitacyjnych należą także magnetoterapia, a także laseroterapia. Dzięki nim możliwe jest szybsze zagojenie się rany pooperacyjnej, a także poprawa ukrwienia skóry oraz rozluźnienie mięśni.