Żywienie psów surowym mięsem

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Żywienie psów surowym mięsem

Ludzie, którym obecność w życiu zwierząt domowych jest obca, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak odpowiednio je karmić. W Internecie jest wielu ekspertów od żywienia domowych czworonogów. Podobnie jest w różnych salonach weterynaryjnych; każdy zapytany o najlepszy pokarm dla psa czy kota weterynarz może odpowiedzieć inaczej. Jest wiele opinii, czasem nawet bardzo skrajnych wobec siebie. Którą z nich się kierować i dlaczego tak się dzieje? Tak samo jak z dietą u człowieka, jest u zwierząt domowych – każdy ma na nią inny pomysł i to swój uważa za najbardziej odpowiedni.

Czy psy mogą jeść surowe mięso?

odpowiednie surowe mięso dla psaWarto zacząć od dokładnego przyjrzenia się, jakim zwierzęciem jest właściwie pies. Pochodzenie tego gatunku jest zbliżone do wilków. Nie jest to jednak to samo zwierzę, ale ma bez wątpienia wiele wspólnych cech. Jedną z nich jest na przykład to, że zarówno wilk, jak i pies, są drapieżnikami. Oznacza to więc, że zwierzęta te żywią się tym, co same upolują. Świeżo zabite mięso jest zjadane wraz ze skórą, a kości dokładnie wyczyszczone z resztek mięśni. Tak działoby się, gdyby psy żyły dziko w środowisku, zamiast być udomowionymi przez ludzi. Nowoczesne wynalazki w postaci pełnowartościowej suchej karmy z różnorodnymi dodatkami warzywnymi są ogólnodostępną obecnie opcją na rynku. Czy jest to dobry zamiennik surowego mięsa, którym psy „powinny” się żywić? Przecież mają to wpisane w swoją naturę; dlaczego więc człowiek zaczął wymyślać i tworzyć różne alternatywy karm, zamiast podawać mu surowizny? Przeprowadzone badania dowodzą, że niewielka ilość dobrej jakości sezonowych owoców i warzyw w diecie psa są dla niego korzystne. Odpowiednie surowe mięso dla psa powinno być wzbogacone właśnie w takie elementy. Czy należy zatem rezygnować z gotowych mieszanek karm, dostępnych na sklepowych półkach? I tak i nie. Nie każdemu psu będzie odpowiadała surowa dieta; niektóre z czworonogów mogą wykazywać różne nietolerancje i alergie na poszczególne składniki. Warto więc dobierać dietę pod psa, a nie na odwrót. To żywienie ma służyć psu, a nie dostosowywać psa pod konkretną dietę.

Odpowiadając na podstawowe pytanie – czy pies może jeść na co dzień surowe mięso, odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Nie każdy jednak będzie ochoczo do tego podchodził. Psy mogą nie być przyzwyczajone do tego typu pokarmu i mogą nie chcieć ich z początku jeść. Jeżeli zależy nam, aby to właśnie była podstawa jego żywienia, warto wzbogacić posiłek i dobrej jakości warzywa surowe lub lekko podduszone bez przypraw.