Pokrycia dachowe – trzcina i jej zalety

Jesteśmy biurem architektonicznym z wieloletnim doświadczeniem. Chętnie sporządzimy projekt dla Ciebie!

Pokrycia dachowe – trzcina i jej zalety

Ten artykuł poświęcony jest dachowi z trzciny. Opisuje zalety tego materiału. Dowiemy się, jakie istnieją technologie układania i porządkowania cech dachu trzcinowego, ale także zapoznamy się z jego unikalnymi właściwościami. Obecnie coraz częściej stosuje się pokrycia dachowe z trzciny, a to wszystko ze względu na wiele pozytywnych aspektów.

Dach trzcinowy – cechy pokrycia dachowego

stylowe pokrycia dachowe trzcinaW pewnym momencie epok, dach z trzciny został niezasłużenie zapomniany, ale dzięki wysokiemu stopniowi przyjazności dla środowiska, ochronie termicznej, zdolności do utrzymania stabilnego mikroklimatu wewnętrznego i doskonałej izolacji akustycznej, dziś zajął należne mu miejsce wśród materiałów dachowych. Nasi przodkowie wraz z trzciną używali trzciny do pokryć dachowych, ponieważ materiały te mają podobne właściwości. Do niewątpliwych zalet dachu trzcinowego należą, przyjazność dla środowiska materiału, wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna dzięki rurowej budowie łodyg, a materiał ten jest dobrze wentylowany. Trzciny nie boją się wilgoci, nagłych zmian temperatury powietrza, nie gniją, są odporne na grzyby. Mają oryginalny wygląd. Są to stylowe pokrycia dachowe Trzcina ma długą żywotność. Może osiągnąć 60 lat lub więcej w zależności od technologii instalacji. Nie wymaga izolacji, czyszczenia, malowania, nie kumuluje elektryczności statycznej. Trzcinę na dach należy zbierać w okresie jesienno-zimowym, kiedy łodygi roślin dojrzeją i nabiorą złotobrązowego koloru, a system korzeniowy jest w stanie spoczynku. Zbiera się je ręcznie lub za pomocą kombajnów. Pocięte łodygi trzciny są sortowane, po czym wybiera się łodygi o długości około dwóch metrów lub dłuższe na dach. Identyczne bloczki są wiązane drutem ze stali nierdzewnej i w takiej formie sprzedawane są pokrycia dachowe. Dziś przy tworzeniu dachu z trzciny stosuje się zagraniczne technologie układania, opracowywane są też normy krajowe. Dach kryty strzechą umożliwia ulatnianie się dymu z domu, co z kolei zabija gniazdujące w nim owady. Przy minimalnej grubości trzydziestu centymetrów jest wspaniałym izolatorem termicznym zarówno latem, jak i zimą, zachowując jednocześnie ciepło wewnętrzne, ale także izolując przed hałasem, co jest dziś bardzo cenione.

Trzcina, palma, a zwłaszcza słoma były z pewnością najstarszymi materiałami używanymi do budowy dachów w popularnej architekturze. Pomimo wielu wad, które możemy dziś znaleźć, chodziło o wykorzystanie materiałów z lokalnych upraw, z wieloma zaletami konstrukcyjnymi, takimi jak świetna lekkość i inne zalety klimatyczne, takie jak jego izolacyjność i wodoodporność.